Dava, 2021'de ortaya çıkan ve yıllar önce reşit olmadıklarında kendilerine saldırdığını bildiren dört kadının şikayeti ile başladı.

Alsancak ve Bafra’da iki ayrı kazada iki sürücü de alkollü… Alsancak ve Bafra’da iki ayrı kazada iki sürücü de alkollü…

Suçlar 2003-2016 yılları arasında Kıbrıs ve Yunanistan'da işlendi

Antrenörün suçlamaları reddetmesine rağmen, Lefkoşa Ceza Mahkemesi 15 Mart'ta antrenörü, reşit olmayan sporculara yönelik cinsel istismar ve uygunsuz saldırılar da dahil olmak üzere toplam on suçlamadan suçlu buldu.

Perşembe günü yargıç, suçlu bulunduğu cinsel saldırı ve uygunsuz saldırı suçlarının her biri için sanığa art arda ve toplamda sekiz yıl hapis cezası verdi.

Ayrıca ceza mahkemesi, sanığın hem Merkezi Cezaevlerindeki tutukluluğu süresince hem de tahliyesinden sonraki üç yıllık süre boyunca geçerli olacak şekilde denetim makamına sevk edilmesi yönünde de emir verdi.

Yine Mahkeme, hükümlü şahsın ömür boyu çocukların bulunduğu veya sık sık bulunduğu yerlerde çalışmasını da yasakladı.

Kararı açıklayan mahkeme, çocukların bu tür kabul edilemez ve iğrenç davranışlardan korunmasına katkıda bulunma görevinin altını çizdi.

Cyprus Mail haberinde, Mahkemenin bulguların arasında, o dönemde reşit olmayan şikayetçilerin sanığı bir rol model olarak gördüklerini, atetizm hedeflerine ulaşmak için ona güvenmelerinin bu suçun kolaylıkla işlenmesine sebebiyet vermiş olduğunu da aktardı.

Mahkeme, sanığın antrenör olarak konumunu istismar ederek kızlara uygunsuz bir şekilde dokunduğunu ve bunu onların atletizm performansları için gerekliymiş gibi sunduğunu belirtti.

Ayrıca mahkeme,  şikayetçilerin sanığa olan bağlılıkları şikayetin bildirilmesindeki gecikmenin ana nedenlerinden biri olduğunu da aktardı.

Şikayetçilerin durumu polise bildirmesinin ardından sanık, davanın ilerlemesini engellemek amacıyla bazılarıyla temasa geçti ve bu durum, tanıkları etkileme riski nedeniyle Hukuk Servisi'nden zanlının tutuklanması talebinde bulunulmasına yol açtı.

Söz konusu suçların o dönemde reşit olmayan dört sporcuya karşı 12 yıl boyunca farklı zamanlarda işlendiği dikkate alınarak ceza mahkemesi, şahsı art arda hapis cezasına çarptırdı.

Bu cinsel taciz ifşa dalgası Yunanistan'da, Olimpiyat altın madalyalı Sophia Bekatorou'nun 1998 yılında Yunan Yelken Federasyonu'ndan (HSF) üst düzey bir yetkili tarafından kendisine yapılan saldırıyı ifşa etmesiyle başladı.

Cyprus Mail