DP Genel Merkezi’nde gerçekleşen kabulde Genel Başkan Zeki Çeler’e Genel Sekreter Nevzat Özkunt, Eğitim Komitesi Başkanı Ahmet Karahan ve Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hasan Umur eşlik ederken, KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş’e Eğitim Sekreteri Süleyman Gelener eşlik etti.

Görüşmede ilk sözü alan Maviş, iki ziyareti bir arada yapmak istediklerini söyleyerek, TDP’nin yeni yönetimini de tebrik ederek başarılar diledi.

Maviş: Gailemiz eğitimdir, eğitimin sorunlarına çare bulmaktır

Son zamanlarda eğitimle ilgili iki ana başlığa odaklandıklarını ve bunlardan birinin de “tam gün eğitim” olduğunu kaydeden Maviş, bu başlıkla ilgili “Ne yaptık, nasıl ilerledi ve ne yapmalıyız” sorularını sordukları ve cevaplarını bularak bir rapor hazırladıklarını belirtti.

“Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmenlik mesleğine ve öğretmen haklarına karşı nasıl baskıcı ve otoriter bir rol izlediğine” dair de ikinci bir rapor hazırlayıp Bakanlığa sunduklarını belirten Maviş, bu raporla da Bakanlığın bu tavrını ispatladıklarını anlattı.

Maviş, “Gailemiz eğitimdir, eğitimin sorunlarına çare bulmaktır” dedi.

“Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” kampanyası devam ediyor “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” kampanyası devam ediyor

“TDP ile KTÖS’ün yolu çok eskiden kesişti “

Toplumda siyasete olan güvenin azaldığına dikkat çeken Maviş, bu çalışmaları ve görüşmeleri de siyasete olan güvenin artması amacıyla yaptıklarını belirtti, bahsettiği iki anket ve çalışmayı da TDP heyetine sundu.

Maviş, “Bu raporları incelemenizi talep ediyoruz. TDP ile KTÖS’ün yolu çok eskiden kesişti. Bağımsız sendikacılığın yanında ortak müşterekte bunu ileri taşımak bizleri mutlu edecektir” dedi.

Çeler: Eğitim bir devlet politikası haline gelmeli

Maviş’ten sonra sözü alan TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, öğretmene verilmesi gereken değerin siyasi çıkarlar uğruna heba edildiğini, eğitimin bir devlet politikası haline gelip, gelir geçer siyasilerin eline bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Çeler, “TDP’nin yeni döneminde parti içinde bulunan çok değerli eğitimci arkadaşlarımızla birlikte bir Eğitim Komitesi oluşturduk. Ülkedeki eğitim sisteminin TDP’nin hükümete gelmesiyle birlikte nasıl şekilleneceği gibi birçok alanda kendimizi hazırlıyoruz” dedi.

“Biz ülkeyi yönetmeye talip bir partiyiz”

Durumun fizibilitesinin ne olduğunun sadece sendikaların yaptığı çalışmalarla ortaya koyulduğunu anlatan Çeler, ancak ciddi bir veri ve bilgi karmaşası olduğu için gerek ekonomik gerek nüfusla ilgili çalışmaların tam anlamıyla yapılıp eğitime şekil vereceklerini kaydetti.

Çeler, “Çocuklar arasında ciddi bir sınıf ayrımı var. Onlara bu ayrımcılığı daha küçücük yaşlardan yaşatıyorlar. Bizler topluma içi dolu bir siyaset sunacağız. Sadece eylem ve protestolar yaparak değil gerekten ortaya fikir ve proje koyarak ve bunları gerçekleştirerek siyasetimizi yapacağız. Çünkü biz ülkeyi yönetmeye talip bir partiyiz. Önceliğimiz de sosyal devlet, adil vergi sistemi ve sonucunda da kaliteli, nitelikli kamusal eğitimdir” dedi.