MMO tarafından yapılan açıklamaya göre, 25 Nisan 2024 Perşembe günü EUMC Başkanı'nın resmî karşılama töreni MMO Karargahı'nda gerçekleşti ve ardından Korgeneral Tsitsikostas ile özel bir görüşme yapıldı.

EUMC Başkanı'nın MMO Karargahı’na yaptığı ziyarette, MMO misyonu ve operasyonel kabiliyetleri hakkında bir brifing verilmesinin yanı sıra hızlı müdahale ve devam eden askerî operasyonlar için askerî kabiliyetlerin geliştirilmesi gibi Avrupa Birliği'nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası ile ilgili güncel konulara ilişkin uzun görüşmeler de yer aldı.

General Brieger ve Korgeneral Tsitsikostas ayrıca Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Ukrayna'daki gelişmeler gibi daha geniş güvenlik konularında da görüş alışverişinde bulundular.

General Brieger'in programında ayrıca Savunma Bakanı Vassilis Palmas ile bir görüşme yer alırken, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides tarafından da MMO Komutanının huzurunda kabul edildi.

Operasyonel açıdan önem taşıyan ziyaretler arasında "Evangelos Florakis" Deniz Üssü ve Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi de yer aldı; EUMC Başkanı bu merkezlerin misyonu, çalışmaları ve kabiliyetleri hakkında bilgilendirildi.

Makedonitissa Askerî Mozolesi’ni de ziyaret eden General Brieger, burada 1974 yılında Türkiye'nin adayı işgali sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin özgürlüğünü korumak için şehit düşenlerin anısına bir çelenk bıraktı.

“Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” kampanyası devam ediyor “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” kampanyası devam ediyor

General Brieger'in ziyaretinin, Brüksel'de 27 üye ülkenin Silahlı Kuvvetler Komutanları düzeyinde yapılacak AB Askerî Komitesi Olağan Toplantısı'ndan 3 hafta önce gerçekleşiyor. General Brieger'in görev süresi Mayıs 2025'te doluyor. Hazırlıklar kapsamında Korgeneral Tsitsikostas tüm adaylarla şahsen veya telefonla temaslarda bulunarak görüş alışverişinde bulundu.

KHA