Eski Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis'i temsil eden avukatlar, Lefkoşa kaza mahkemesinde gazeteci ve yazar Makarios Drousiotis'i "Mafya Devleti" ve "Çete" kitaplarında "kötü niyetli, asılsız ve karalayıcı iddialarda" bulunmakla suçlayarak 2 milyon avroluk tazminat davası açtı.

Davanın konusunu 5 Eylül 2013'te yayınlanan bir yazı oluşturuyor.

Perşembe günü yapılan açıklamada, davanın eski cumhurbaşkanı adına avukatlar Giorgos Triantafyllidis ve Theodoros Economou tarafından açıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, davada "hakaret nedeniyle 2.000.000 Euro'yu aşan örnek tazminatın yanı sıra Drousiotis'in kitaplarında ve makalelerinde yer alan tartışmalı bölümleri yeniden yazmasını ve yeniden yayınlamasını yasaklayan bir mahkeme kararı" da talep ediliyor.

Günün ilerleyen saatlerinde Drousiotis, davaya tepki gösteren bir bildiri yayınlayarak bunu "yolsuzlukla mücadele makamı huzurunda vereceği ifade öncesinde dikkat dağıtıcı bir manevra" olarak nitelendirdi.

Almanya, “soykırıma destek” davasında mahkeme önünde Almanya, “soykırıma destek” davasında mahkeme önünde

“Basın bana, Anastasiades'in 'Mafya Devleti' ve 'Çete' adlı kitaplarımın yayının yasaklanmasının yanı sıra 2 milyon avroyu aşan tazminat talebinde bulunduğunu bildirdi. Bu, yolsuzlukla mücadele makamı önünde devam eden ifadem nedeniyle dikkat dağıtma manevrasıdır" dedi.

“Otoritenin bizzat Anastasiades tarafından kurulduğunu hatırlatırım. Kitaplarımın içeriğinin hızla araştırılmasını ve bulguların yayınlanmasını kamuoyuna talep etti. Üyeleri kitapları okudu ve soruşturma yapılması gerektiğine karar verdi.”

“Ancak Anastasiades, ağır tazminat talep ederek hakkımda dava açtı. Bu bir panik hareketi ve gözdağıdır” dedi.

Drousiotis daha sonra "psikolojik şantaja boyun eğmeyeceğine" söz verdi.

“Çürütülemez delillerle kanıtladığım gerçeğe tanıklık etmeye devam edeceğim.

Açıklamada, "Anastasiades'le kamuoyunun önünde yüzleştim, yolsuzlukla mücadele makamında onunla yüzleşiyorum ve davanın görülmesi halinde, ne zaman ve ne zaman onunla mahkemede yüzleşmeye hazırım" ifadeleri kullanıldı.

Cyprus Maİl