Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, “Hükümetin Enerji Politikası Var mı? Yanıt Bekleyen Sorular” konusunda konuşma yaptı.

Lefkoşa Metehan yakınlarında Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi adı altında devam eden inşaat konusunda kimsenin bilgisi olmadığını söyleyerek, yetkililerden açıklama isteyen Akansoy, Cumhurbaşkanlığı için atlı, süvari merasim birliği kurulacağı yönündeki haberlerin gerçek olup olmadığını sordu. Akansoy, “Her bakana bir at projeniz de var mı?” diye sordu.

Elektrik zammına değinen Akansoy, enerji fiyatlarını karşılaştırarak, zamlı fiyatların tüm zamanların en yüksek rakamları arasında girdiğini, satış fiyatlarındaki artışın enerjinin kötü yönetim ve yanlış uygulamadan kaynaklandığını savundu.

Akansoy, motorin fiyatının yüksek olması, firmaya sağlanan avantajlar, KIB-TEK’teki arızalı ünitelerin maliyeti artırıp artırmadığını sordu.

Yapılan araştırmaların KKTC’de yoksulluk oranın yüksek olduğunu gösterdiğini dile getiren Akansoy, toplumda gelir adaletsizliği bulunduğunu söyledi.

DAÜ’de  seminer gerçekleştirildi DAÜ’de seminer gerçekleştirildi

Akansoy, “Devlet desteği yoksuldan yana değil. Devlet toplumun en zenginini destekliyor. Gelir adaletinden bahsetmek mümkün değil.” dedi.

Kamu yararlı enerji politikası bulunmadığını, denetim yapılmadığını dile getiren Akansoy, elektrikte çoklu tarife sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Editör: Kıbrısın Sesi