Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi ’nde (KSTU) yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan YÖDAK Başkanı Turgay Avcı ile YÖDAK eski Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Ortuç Özbaylı,  2021 - 2024 tarihleri arasında KSTU’da meydana gelen usulsüzlüklere ilişkin Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma neticesini açıkladı.

Polis memuru Ortuç Özbaylı, 2023 Mart ayı içerisinde zanlılar YÖDAK Başkanı Turgay Avcı ve o dönem YÖDAK Başkan yardımcısı olan Mehmet Hasgüler’in  KSTU tarafından açılacak olan Tıp Fakültesi bölümünün  YÖDAK Genel Kurulu  tarafından onaylanması amacı ile ilk tespitlere göre zanlı Avcı  2 defada toplam 10 bin Amerikan Doları aldığını söyledi.

Polis, ilk etapta 4 bin dolar aldığı belirtilen Hasgüler’e verilen para miktarının sonrasında  8 bin dolara yükseldiğini, bu meblağın üniversite tarafından tek seferde zanlıya verildiğini ifade etti.

Yürütülen soruşturma neticesinde okul muhasebesinde mahsup fişi, ödeme fişi ve KSTU Genel Sekreteri tarafından muhasebeye gönderilmiş mailler olduğunu  söyleyen Özbaylı, konu evraklarda yapılan inceleme yapıldığını kaydetti.

Yapılan incelemeye göre, 3 Mart 2023 tarihinde düzenlenen evrakta YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı Tıp Fakültesi 5000 Amerikan Doları, 7 Mart 2023 tarihinde düzenlenen evrakta 5000 Amerikan Doları ve 7 Mart 2023 tarihinde düzenlenen evrakta YÖDAK Tıp Fakültesi Hasgü 4000 Amerikan doları yazdığı tespit edilip konu evrakların emare olarak zapt edildiğini mahkemeye aktardı. 

Polis memuru Ortunç Özbaylı mesele ile ilgili olarak üniversiteden ilgili dosyaların incelenmek üzere emare olarak alındığını belirterek,  yürütülen soruşturma kapsamında yapılan tespitlerde 13 Mart 2023 tarihinde YÖDAK Genel Kurulu’nun toplantı gündeminde konu üniversiteye Tıp Fakültesi açılmasının görüşülerek oy birliği ile onaylandığına ve 14 Mart 2023 tarihli YÖDAK yazısı ile de üniversiteye bildirildiğinin tespit edildiğini mahkemeye açıkladı.

Polis, zanlıların 8 Mart tarihinde tutuklandıklarını, cep telefonlarına ve bilgisayarlarına el konulduğunu belirterek, soruşturma kapsamında para verildiğini teyit edici 17 ifade alındığını söyledi.

Polis,  tutuklandıktan sonra hastaneye kaldırılan Avcı’ya anjiyo yapıldığını ve 11 Mart tarihinde ve öğlen saatlerinde polis hücresine konulduğunu belirterek, her iki zanlının da aleyhlerine getirilen suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. 

Polis, soruşturmanın zanlıların etki edebileceği kısmının tamamlandığını, işlenen suçların ağır ceza mahkemesi kapsamına girdiğini ifade ederek, teminat talep etti.

Zanlıların avukatları, teminat talebine itiraz etmezken, tüm suçlamaları reddettiklerini söyledi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 50’er bin TL nakit teminat yatırmasına, her biri için  birer kefilin bir milyon TL kefalet senedi imzalamasına, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün  ıspat-ı vücut yapmalarına emir verdi.

(Kamalı Haber)