Uzmanlar, buzulların hızla çekilmesiyle Avusturya'nın 45 yıl içinde büyük ölçüde buzsuz kalacağını söylüyor

Uzmanlar, Avusturya'daki buzulların geçen yıl hızla çekildiğini ve bu sürecin devam etmesi durumunda Alpler ülkesinin 40 ila 45 yıl içinde büyük ölçüde buzsuz kalacağı uyarısında bulundu. 

Avusturya Alpler Kulübü (OeAV), gönüllülerinin ölçtüğü ve gözlemlediği 93 buzuldan biri hariç hepsinin 2022-2023 yıllarında çekildiğine dikkat çekti. 

Kulüp, geçen yıl iki buzulunun 100 metreden fazla eridiğini kaydetti. 

Çeler: 'İki kardeş ülke olarak eşit, birbirini doğru anlayan, diyaloğu koruyan taraflar olmalıyız!' Çeler: 'İki kardeş ülke olarak eşit, birbirini doğru anlayan, diyaloğu koruyan taraflar olmalıyız!'

OeAV'ın buzul ölçüm servisi başkanı Andreas Kellerer-Pirklbauer, "40 ila 45 yıl içinde Avusturya'nın tamamı neredeyse buzsuz olacak" dedi.

Hazırlanan rapor, son yedi yılda buzullardaki hızlı geri çekilmenin hızlandığını gösterdi.

Yıllık raporda, hem geçen yıl hem de bir önceki yıl ölçülen 79 buzulun bir yıl öncesine göre ortalama 23,9 metre daha kısa olduğu belirtildi. Bunun da ölçümlerin başladığı 1891 yılından bu yana üçüncü en büyük buzul erimesine işaret ettiği kaydedildi.  

Buzullardan ikisi, Pasterze'nin 203,5 metre ve Rettenbachferner'in 127 metre küçülmesiyle özellikle ciddi düşüşler gösterdi.

Alpler'deki aşırı ısınma karşısında Avusturya'daki buzulların büyük ölçüde yok olabileceği uyarısında bulunan kurum, kısıtlayıcı iklim koruma önlemlerinin çok geç alındığını ifade etti.  

Avusturya'nın Galtuer kenti yakınlarındaki Jamtalferner Buzulu
Avusturya'nın Galtuer kenti yakınlarındaki Jamtalferner BuzuluMatthias Schrader/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.