DAÜ’deki çalışanların 1 milyar TL tutarındaki kıdem tazminatlarının ödenmesi için hazırlanan ek bütçe Cumhuriyet Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi

Tasarı üzerine ilk söz alan CTP milletvekili Devrim Barçın, 1 milyar TL’lik kıdem tazminatlarının ödenmesi için DAÜ’nün ek bütçesine gider kalemi konduğunu belirterek, çalışanlara kıdem tazminat haklarının teslim edilmesi için CTP olarak tasarıya olumlu oy vereceklerini ancak bu bütçenin gerçekçi bir bütçe olmadığını söyledi.

Barçın, KKTC Merkez Bankası aracılığıyla borç alınacağını, DAÜ’nün yüzde 4 faizle 1 milyon 20 bin Amerikan Doları ve yüzde 4.75 faizle 4 Milyon 105 bin Amerikan Doları borçlandırıldığını kaydetti.

Hayvan üreticilerinin eylemi dokuzuncu gününde Hayvan üreticilerinin eylemi dokuzuncu gününde

“DAÜ’yü an itibarıyla 4 Ekim’de 1 milyon 20 bin dolar, 21 Ekim’de 4 milyon 105 bin doları faizleriyle ödeme mükellefiyetine soktunuz. Bu borç, hangi kaynakla, hangi kalemle ödenecek?” diye soran Barçın, DAÜ’de bakkal hesabı yapıldığını savundu.

Giderin 1 milyar TL olarak belirtildiğini, gelirlerin suni şekilde yükseltildiğini ileri süren Barçın, “Yasa olumlu sonuçlar verebilir ama ekimde DAÜ’yü yeni bir krize sürükleyip sürüklemeyeceği belli değil” dedi.