Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, İstatistik Kurumu'nun hayat pahalılığı oranını hatalı hesapladığına ilişkin hazırlanan Araştırma Komitesi raporunun mecliste oy birliği ile kabul edilmesi üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Devrim Barçın, komitenin çalışmaları sonucunda İstatistik Kurumu'nun enflasyon hesaplamasında hatalar yaptığını ve kurum yöneticilerinin bu hataları kabul ettiğini vurguladı.

Talat: Fırat Ataser bağımsız değil, Üstel’in belediye başkanı Talat: Fırat Ataser bağımsız değil, Üstel’in belediye başkanı

Devrim Barçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İstatistik Kurumu'nun verilerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının araştırılmasına ilişkin Araştırma Komitesi'nin oy birliği ile onaylanan raporu dün mecliste okundu. Komitemizin çalışmaları ve tespitleri sonrası İstatistik Kurumu yöneticileri, enflasyon hesaplamasında dikkate alınan 829 madde çeşidinin 97'sinin, yani enflasyon hesaplamasında dikkate alınan madde çeşitlerinin %11.70'inin fiyatının bir yıl boyunca sabit tutulduğunu ve enflasyonun yanlış hesaplandığını kabul etmiştir" dedi.

Barçın,  bu hataların 2024 yılı Nisan ayında düzeltildiğini ancak hatalı verilerin 2023 yılına yönelik hala geçerli olduğunu belirterek, "Her ne kadar 2024 yılı Nisan ayında bu hataların düzeltildiği ifade edilse de, ilgili düzeltmeler hata yapılan aylara yönelik yapılmamış ve şu anda 2023 yılına yönelik hatalı ve yanlış hayat pahalılığı verileri dikkate alınmaya devam edilmektedir" dedi.

Barçın, İstatistik Kurumu'nun yanlış enflasyon hesapladığını Ulusal Birlik Partisi  milletvekillerinin de kabul ettiğini ve bu durumun kurumun itibarını zedelediğini ifade ederek, kurum başkanının istifa etmesi veya görevden alınması gerektiğini söyledi.

Barçın, "İstatistik Kurumu'nun yanlış enflasyon hesapladığının UBP'li vekillerce de kabul edilip rapora yazılmasının ardından, kurumun zedelenen itibarını yeniden tesis etmek adına İstatistik Kurumu Başkanı derhal istifa etmeli ve/veya görevden alınmalı ve İstatistik Kurumu'nun güvenirliliğinin yeniden tesisi adına ivedi bir şekilde idari çalışmalara başlanmalıdır" şeklinde konuştu.

KIBRISIN SESİ HABER MERKEZİ

Editör: Kıbrısın Sesi