Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, UNICEF ve Dünya Bankası’nın son analize göre; dünya çapında her 6 çocuktan 1’inin aşırı yoksulluk içinde yaşadığına işaret ederek, Kıbrıs’ın kuzeyinde de çocuklara verilen değerin ortada olduğunu söyledi

Çeler: Dünya genelinde her 6 çocuktan biri aşırı yoksulluk içinde

Maviş: “Üreticiler ile hükümetin diyalog sürecini başlatması toplumsal bir beklenti” Maviş: “Üreticiler ile hükümetin diyalog sürecini başlatması toplumsal bir beklenti”

Çeler, Türkiye’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm dünya çocuklarına kutlu olmasını diledi, tüm çocukların hak ettikleri koşullarda yaşayabileceği bir dünyayı yaratmanın herkesin tek tek sorumluluğu olduğunu belirtti.

Çeler, “Dünyada çocuklara bayram armağan eden tek lider olan Atatürk; geleceğin çocukların iyi yetiştirilmesinde olduğu görmüş bir liderdir. UNICEF ve Dünya Bankası’nın son analize göre, dünya çapında tahminen 333 milyon çocuk, diğer bir deyişle her 6 çocuktan 1’i aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Birçok ülkede çocuklar savaşın ortasında kurşunlara hedef olurken, birçok çocuk sağlıklı beslenme, barınma, iyi bir eğitim ve aile ortamından uzak büyüyor” dedi.

“Geleceğimiz olan çocuklara iyi bir yaşam sunmak bir tercih ya da lütuf değil asli görevimizdir”

Kıbrıs’ın kuzeyinde de dezavantajlı çocukların sayısının yüksek olduğunu söyleyen Çeler, fırsat eşitliği sunulmayan, balık istifi sınıflarda eğitim verilmeye çalışılan, yasa dışı sözde kurslarla istismara açık hale getirilen, evine para getirmesi için çalıştırılan, hatta son yıllarda sokaklarda dilendirilen çocukların varlığına dikkat çekti.

“Geleceğimiz olan çocuklara iyi bir yaşam sunmak bir tercih ya da lütuf değil asli görevimizdir” diyen Çeler, refah ve mutluluk seviyesi yüksek, ekonomisi iyi ülkelerde ilk göze çarpan şeyin çocuklara verilen değer olduğunun altını çizdi.

Çeler, “Ülkemizde çocuklara verilen değer ortadadır. Böylesi bir ortamda da mutlu ve iyi eğitimli bireylerin yetişmesi mümkün değildir. Eğitimde ve yaşamın her alanında çocuklarımıza fırsat eşitliği yaratabilecek, onların sağlıklı ve donanımlı birer birey olarak yetişmesini sağlayabilecek anlayış da vizyoner bir yönetimle mümkün olacaktır. TDP tüm kadrolarıyla bu yönetim vizyonunu ülkeye getirecektir” dedi.