El-Sen: Yarın elzem servisler dışında grevdeyiz El-Sen: Yarın elzem servisler dışında grevdeyiz

 Hükûmet Sözcüsü Konstantinos Letymbiotis, Ulusal Konsey toplantısının ardından bu bilgiyi kamuoyu ile paylaştı.

Kıbrıs Haber Ajansının (KHA) kaynaklarına göre, Cumhurbaşkanı ile Holguín'in ilk görüşmesi 8 Mayıs'ta gerçekleşecek.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in önerisinin halâ masada olup olmadığı sorusuna Sözcü, "Biz mayısın ilk on günlük döneminde Cumhurbaşkanı ile görüşmesi planlanan Holguín'i bekliyoruz; Bu şekilde Genel Sekreter'in bu önerisinin nasıl hayata geçirileceğini göreceğiz" diye yanıt verdi.

Hükûmetin başından beri olumlu bir yaklaşım sergilediğini ve BM'nin, özellikle BM Genel Sekreteri'nin müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarındaki her adımını doğru yönde attığını düşündüğünü belirtti.

Son bilgilere göre Holguín Kıbrıs'a gelmeden önce Berlin, Paris, Brüksel ve muhtemelen Ankara'da temaslar gerçekleştirecek.

Holguín'in Brüksel'de Yüksek Temsilci Josep Borrell, Komisyon Üyesi Ferreira ve Yapısal Reform Destek Hizmetleri Genel Müdürü Mario Nava ile görüşmeler yapması ve Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye'nin Daimî Temsilcileri ile bir araya gelmesi bekleniyor. Almanya'da Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık diplomatik ofisi ile görüşecek, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı’nın diplomatik danışmanları ile bir araya gelecek ve Ankara'ya da gitmesi ihtimal dâhilindedir. Ankara'da Dışişleri Bakanı düzeyinde bir görüşme yapması öngörülüyor.