Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı oyçokluğuyla geçti Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı oyçokluğuyla geçti

Pazar akşamı Demokratik Parti, DİKO tarafından düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde açıklamada bulunan Nikos Christodoulides, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar ile temasta olduğunu ve 13 Mayıs Pazartesi günü yeniden görüşeceklerini söyledi.

Christodoulides, görüşmeden olumlu veriler çıkacağını diledi ve “Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla tüm fırsatları değerlendirecek. Başka seçeneğimiz yok” dedi.

Geçen hafta Holguín ile yaptığı görüşmeye değinen Cumhurbaşkanı Christodoulides, görüşmenin ardından hemen Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’i bilgilendirdiğini söyledi ve Yunanistan Başbakanı’nın Ankara’ya yapacağı ziyaretinin hem Kıbrıs sorunu hem de Türk Yunan ilişkileri için olumlu olduğunu belirterek Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak görüşmeden “olumlu sonuçlar” çıkmasını diledi.

Erdoğan’ın Yunan “Kathimerini” gazetesine verdiği mülakatı ve enerji sektörünün ihtilaf sektörü değil iş birliği sektörü olduğuyla ilgili açıklamasını yorumlayan Nikos Christodoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bölgedeki tüm ülkelerle iş birliğinde bulunduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin ardından Türkiye ile de iş birliğinde bulunmaya hazır olduğuna işaret etti.

Mevcut durumunun “ne Kıbrıslı Rumlar ne Kıbrıslı Türkler ne Türkiye ne Avrupa Birliği ne de bölgenin yararına” diyen Cumhurbaşkanı Christodoulides, “Görüşmeye hazırız ve umarım bir yanıt olur” dedi.

KHA