Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhuriyet Meclisinde, "yükseköğrenim ve Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar" ile ilgili konuşma yaptı.

İç tüzüğün 62. maddesi tahtında söz alan Erhürman, bölgede İsrail -İran ve diğer açılardan yaşanan sıkıntılara işaret ederek, bunun bölgedeki barışı tehdit eder hale dönüştüğünü söyledi.

Erhürman, taraflar arasındaki sorunların herkesi tehdit eder noktaya geldiğini ifade ederek, bu çerçevede adada ve bölgede BM tarafından başlatılan Kıbrıs sürecini desteklediklerini kaydetti.

Geçersiz diploma konusuyla ilgili ortaya atılan “soruşturmaların üzerinin kapatılacağı” algısı yaratıldığını ifade eden Erhürman, diploma meselesi ile ilgili ülke kapsamında bir soruşturma yapılması gerektiğini belirtti.

Polis Genel Müdürlüğünün kamuoyunu bilgilendirmesi, YÖDAK’ın da gereken araştırmaları YÖK ile birlikte yapması gerektiğine işaret eden Erhürman, kamuoyunda oluşan algının değiştirilmesi için bunların şart olduğunu söyledi.

Yükseköğretimin ülkenin can damarı olduğunu, ülke insanının yetiştirilmesi açısından da büyük önem taşıdığını ifade eden Erhürman, eğitim kurumlarıyla ilgili yönetim sorunu olduğunu kaydetti.

Erhürman, muhaceret izinleriyle ilgili yapılan değişikliklerin de mağduriyet yarattığını belirterek, insanlara öngörüsüz bir ortam yaratıldığını, süreçlerin doğru yönetilemediğini, denetimler yapılmadığını, yapılsa da doğru yapılmadığını anlattı.

Erhürman: Yasa derneğin ötesine geçemiyor Erhürman: Yasa derneğin ötesine geçemiyor

"Sistemi bir bütün olarak düşünmedikçe bu işlere çözüm bulamayacağımı çok açıktır" diyen Erhürman, kaçak insan sayısının bilinmediğine işaret etti.

Güzelyurt’taki olay ortaya çıkmasaydı, bu çarpık sürecin sorun yaşanmadan devam etmiş olacağını ifade eden Erhürman, önemli olanın doğru bir sistem kurulması olduğunu vurguladı.

Sisteme yönelik eleştiri yanında insanların korunmasını içeren önerilerde bulunan Erhürman, eğitimin, denetimin, programın, planlamanın önemine vurgu yaptı.

-"Türkiye'ye girememe endişesi"

Tufan Erhürman, bir başka “can sıkan mesele” olan Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar konusuna değinmek istediğini belirterek, bu konuda ülkedeki siyasi muhalif kesimlerin çoğunda “Türkiye’ye girememe” endişesi olduğunu belirtti. Erhürman, bunun yanlış olduğunu ve güvenlik tehdidi yaratacak kimsenin olmadığını belirterek, bunun böyle devam edip etmeyeceğini sordu ve Meclise açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’ye ailesiyle gidenlerin veya gideceklerin endişeyle gitmesine yol açan uygulamanın doğru olmadığını belirten Erhürman, hukuki açıdan da bunun doğru olmadığını söyledi ve Türkiye yasalarından örnek verdi, Türkiye’ye girmesiyle ilgili sıkıntısı olan kişilere bilgi verilmesi gerekliliğine değindi.

Türkiye Cumhuriyeti açısından da bunun doğru olmadığını, ülkeye siyasi görüşünden dolayı girişinin yasaklanmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Erhürman, gerekçeleriyle birlikte bu insanların bilgilendirilmesini istedi.

Yönetimin de bu konuda bilgi vermesinin gerekliliğine işaret eden Erhürman, bu konunun artık can yakıcı ve iki ülke ilişkilerini zedeleyen bir konuma dönüştüğünü söyledi.  

Erhürman, sonuç olarak Polis ve YÖDAK’tan diploma meselesi, Türkiye Cumhuriyeti ve ülke yetkililerinden de yurttaşların yasaklanması ile ilgili açıklama beklediklerini kaydetti.

Editör: Kıbrısın Sesi