Demetriou, Kıbrıs sorununun AB'nin geleceğine yönelik EPP öncelikleri arasına "Cumhurbaşkanı ile koordineli çabalar sonucunda" dâhil edildiğinin altını çizdi. Avrupa Halk Partisi üyesi devlet ve hükûmet başkanları ile muhalefet liderlerinin toplantısı, "Geleceği Koruyan ve Şekillendiren Güçlü Bir Avrupa için On Stratejik Nokta" başlıklı bir belgeyle sonuçlandı.

Demetriou, metinde "AB'nin BM kararları çerçevesinde ve Avrupa ilke ve değerleri doğrultusunda vatanımızın yeniden birleşmesi için BM çabalarına güçlü desteğine açık bir atıf" bulunduğunu belirtti. Kıbrıs'a atıf, belgenin 10. maddesinde, "geleceğe hazır bir Avrupa" alt başlığı altında yer alıyor ve "gelecekte başarıyla liderlik edecek güçlü ve etkili bir AB inşa etmeyi" içeriyor.

DISY Başkanı ve Meclis Başkanı açıklamasında ayrıca PESCO aracılığıyla Avrupa Savunma Birliği'nin güçlendirilmesi, yasa dışı göçle mücadele ve dış sınırların korunması, Frontex'in güçlendirilmesi, yeşil ve dijital kalkınmanın teşviki, ekonomik ve sosyal politikaların geliştirilmesi, birincil sektörün desteklenmesi ve Europol'ün güçlendirilmesi ve vatandaşların güvenliğinin sağlanması gibi önceliklere de temas etti.

DAÜ, 7Cbasalia Global AG ile iklim değişikliği ve çevre konularında iş birliği protokolü imzaladı DAÜ, 7Cbasalia Global AG ile iklim değişikliği ve çevre konularında iş birliği protokolü imzaladı

Demetriou, bu girişimlerin Avrupa'nın rekabet gücünü artıracağını ve vatandaşların terörizm ve organize suça karşı kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacağını vurguladı.

Kıbrıs Haber Ajansı

Fotoğraf: ΔΗΣΥ

Editör: Kıbrısın Sesi