The New York Times: Macron seçim kumarını kaybetmiş görünüyor

The New York Times, Macron'un seçim kumarını kaybetmiş göründüğü yorumunu yaparak, ikinci turun ardından Ulusal Birlik'in 577 sandalyeli Meclis'te 289 milletvekilliği kazanıp mutlak çoğunluğu elde edebileceğini yazdı.

Washington Post: Fransa'da seçimlere katılım yüksek

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parlamento ittifakını parçalayabilecek ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez aşırı sağcı bir hükümeti iktidara getirebilecek olan erken genel seçimlerin ilk turuna katılım oranı öngörülen riskleri yansıtacak şekilde yüksek.

Fransa İçişleri Bakanlığı'na göre Pazar günü yerel saatle 17:00 itibariyle kayıtlı seçmenler arasında seçime katılım oranı yüzde 59'un üzerindeydi ve bu oran 2022'deki yasama seçimleri sırasındaki eşdeğer orandan çok daha yüksekti. Bakanlık, belki de seçim duyurusu sürpriz olduğu için, vekaleten oy kullanma talebinde bulunanların sayısının iki yıl önceki son yasama seçimlerine kıyasla iki katına çıktığını söyledi. 

Fransa'da sandık başına gidemeyecek seçmenler, kendileri adına oy kullanması için bir başka seçmene vekalet verebiliyor.

Fransa Secimlerini Dunya Basini Nasil Gordu Qufo

The Guardian: Aşırı sağ ilk turda zafer yolunda

Fransa'da iki turlu genel seçimlerin ilk turunda ilk tahminlere göre Ulusal Birlik (RN) oyların yüzde 34'ünü kazanırken, sol Yeni Halk Cephesi (NFP) ittifakı yüzde 28-29 ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı ise yüzde 20-%22'de kaldı.

Ancak RN'nin oy oranını, ulusal mecliste öngörülen sandalye sayısına dönüştürmek son derece zor. Çünkü nihai sonuç, pek çok şeyin olabileceği seçim bölgelerindeki sonuçlara bağlı olacak. 

Fransa'nın tarihinde ilk kez hükümetin kontrolünü aşırı sağcı, göçmen karşıtı bir partiye vermeye karar verebileceği 7 Temmuz'daki ikinci tur oylama, belirleyici olacak.

Euronews: Paris'te kazananlar ve kaybedenler

Sandıkların kapanmasının ardından Ipsos Talan tarafından bugün (30 Haziran) yapılan bir projeksiyona göre, Marine Le Pen ve Jordan Bardella liderliğindeki aşırı sağcı parti Ulusal Birlik, parlamento seçimlerinin ilk turunda birinci sıraya yükseldi.

Ankete göre Ulusal Birlik, kullanılan oyların yüzde 33,2'sini almış olabilir; bu oran geçen hafta parti ve müttefiklerini yüzde 36 olarak gösteren kamuoyu yoklamalarına göre hafif bir düşüş anlamına geliyor. Eğer onaylanırsa bu, merkezci Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a destek azalırken Le Pen'in partisi için önemli bir artış anlamına gelecek.

Ancak bu, Fransa'nın alt yasama meclisinde çoğunluğu sağlamak için yeterli olmayabilir. Ipsos, Le Pen ve Cumhuriyetçiler partisinden müttefiklerinin 289 olan mutlak çoğunluğun çok altında 230 ila 280 sandalye alabileceğini öngörüyor.

Skynews: Fransızlar Macron'un ittifakını bitirdi

BM: İsrail, insani yardım çalışanlarına hâlâ gerekli yakıtı sağlamıyor BM: İsrail, insani yardım çalışanlarına hâlâ gerekli yakıtı sağlamıyor

Fransa'da parlamento seçimlerinin ilk turunun ardından sandık çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Ulusal Birlik önde gidiyor. Marine Le Pen, sonuçların Emmanuel Macron'un ittifakının bittiğini gösterdiğini söyledi.

BBC: Macron her şeyi alt üst etti

Bize büyük bir katılım olacağı söylenmişti ve tahminen yüzde 65,5'lik bir katılım oldu: 1997'den bu yana bir parlamento seçimindeki en yüksek katılım. Bu nadir görülen bir durum çünkü 2002'den bu yana parlamento oylaması her zaman cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık bir ay sonra yapıldı, dolayısıyla riskler hiçbir zaman bu kadar yüksek olmadı.

Ta ki Emmanuel Macron'un Ulusal Meclisi feshederek Fransız demokrasisinin işleyişini altüst etmesine kadar. Seçmenlerini dışarı çıkaran sadece Ulusal Birlik değildi, çünkü solcu Yeni Halk Cephesi de bunu yaptı.

 AP News: Macron'un sandık kararı ters tepti

Fransız seçmenler aşırı sağcı Ulusal Birlik'i parlamento seçimlerinin ilk turunda güçlü bir şekilde öne geçirdi.

Fransa'nın ilk tur seçimleri, anket ajanslarının tahminlerine göre aşırı sağcı Ulusal Birlik'i güçlü ancak kesin olmayan bir liderliğe taşıdı ve merkezci Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a bir tokat daha attı. Tahminler, Macron'un seçmenleri üç hafta içinde ikinci kez sandık başına çağırma yönündeki riskli kararının geri tepmiş gibi göründüğünü gösterdi.

Ancak önümüzdeki Pazar günü yapılacak nihai oylamadan önce bir hafta daha kampanya yürütüleceği için seçimin nihai sonucu belirsizliğini koruyor. Macron ve Başbakan Gabriel Attal seçmenleri ikinci turda aşırı sağa karşı birleşmeye çağırdı.

CNN: Seçim sonuçları Macron'a darbe indirdi

Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi, ilk tahminlere göre Pazar günü Fransa'da yapılan parlamento seçimlerinin ilk turunda liderliği ele geçirirken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi üçüncü sıraya geriledi.

Ipsos'un ilk tahminlerine göre, alışılmadık derecede yüksek katılımın ardından, RN bloğu oyların yüzde 34'ünü alarak kazanırken, solcu Yeni Halk Cephesi (NFP) koalisyonu yüzde 28,1 ile ikinci ve Macron'un Ensemble ittifakı yüzde 20,3 ile üçüncü oldu.

Ancak RN, Ulusal Meclis'te en fazla sandalyeyi kazanma yolunda görünse de, mutlak çoğunluk için gerekli olan 289 sandalyenin altında kalabilir ve bu da Fransa'nın asılı bir parlamentoya ve daha fazla siyasi belirsizliğe doğru ilerlediğini gösteriyor.

Editör: Kıbrısın Sesi