Bakan Lefkoşa’da düzenlenen 14. İktisat Kongresinde (14 Nicosia Economic Congress)  hükûmetin göç meselesindeki politikası hakkında konuştu.

Göç meselesi “karışık bir mesele” diyen Bakan düzensiz göçün son günlerde Kıbrıs’ı yoğun bir şekilde etkileyen bir konu olduğunu belirterek, göç meselesini daha etkili bir şekilde ele almak amacıyla hükûmet, başından beri dört temel sütuna dayanan yeni, bütünsel bir yaklaşım uyguladığını vurguladı.

Kıbrıslı Türklerin Güney’den dulluk maaşı alabilmesi için başvurular incelenecek Kıbrıslı Türklerin Güney’den dulluk maaşı alabilmesi için başvurular incelenecek

İoannou, devamla, Kıbrıs hükûmetinin göç akışlarını sınırlamak; yasa dışı istihdamı engellemek için sanayi sektörlerindeki kontrolleri yoğunlaştırmak ve İltica Dairesinin sistemini Çalışma Bakanlığı sistemiyle birbirine bağlamak için önlemler aldığını belirtti.

Bakan, alınan tedbirlerden dolayı Ada’ya gelen yasa dışı göç sayısında %37 oranında bir düşüş ve aynı zamanda iltica başvuru sayısında da yaklaşık %50 bir düşüş kaydedildiğini söyledi.

Konstantinos İoannou, 2022 yılına kıyasla 2023 yılında Ada’dan ülkelerine dönenlerin sayısında %66 oranında  bir düşüş kaydedildiğini ve 2024 yılın ilk aylarında da bir düşüş sağlandığını ifade ederek AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson’un bu konuda Kıbrıs’ı tebrik ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides’in başkanlığındaki heyetin Lübnan’da gerçekleştirdiği temaslarına da değinen Bakan, her iki ülkenin göç sorununun ortak bir sorun olduğunu ve ortak olarak ele alınması gerektiğini kabul ettiklerini söyledi.

Lübnan liderliğinin yasa dışı insan ticareti şebekelerini tespit etmeye yönelik gözetim çabalarının yoğunlaştırılmasını taahhüt ettiğini ifade eden Bakan, Kıbrıs, Lübnan ve Avrupa Birliği arasında otak bir koordinasyon sağlanması ve aynı zamanda Lübnan ve AB tarafından ortak tedbirler alınması konusunda karar alındığını belirtti.

Girişimin güçlendirilmesi amacıyla  Suriye'deki durumun gözden geçirilmesi için Avrupa Komisyonu düzeyinde istişarelerinin başlatmanın pratik yollarının tartışmak amacıyla Bakan, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan’da bir dizi temasta bulunacağını açıkladı.

KHA