Atina'daki Delphi Ekonomik Forumu'nda konuşan Julie Fisher, Kıbrıs'ın “Orta Doğu'da bir ayağı olan bir Avrupa Birliği üye devleti” olarak “aktif bir rol” oynamasını izlediğini söyledi.

“KIBRIS'IN OYNAYABİLECEĞİ İNANILMAZ BİR ROL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

 Kıbrıs'ın rolünün aynı zamanda "Kıbrıs'ın onlarca yıldır geliştirdiği ilişkiler" nedeniyle ortaya çıktığını da sözlerine ekleyen Julie Fisher ,"Kıbrıs'ın oynayabileceği inanılmaz bir rol olduğunu düşünüyorum ve dünyanın Kıbrıs'ı bölgesinden farklı gördüğünü biliyorum ve bu nedenle benim bakış açıma göre bunlar gerçekten katkıda bulunabilecek ilişkiler" dedi.

KTAMS ve Kamu-İş pazartesi genel greve gidecek KTAMS ve Kamu-İş pazartesi genel greve gidecek

"KIBRIS VE ABD "EL ELE" ÇALIŞIYOR"

Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru olan Amalthea planını da överek bunun gerçekleşmesinin kendisi veya Amerikan hükümeti için "sürpriz olmadığını" sözlerine ekleyen Fisher,  aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides ve hükümetinin yanı sıra "Kıbrıs'ın sorunların çözümüne katkıda bulunan bir yer olduğu yönündeki vizyonunu paylaşanları" da takdir etti. Bu bağlamda, Kıbrıs ve ABD'nin, çatışmanın ülkeye yayılması durumunda "onbinlerce insanın" Lübnan'dan potansiyel tahliyesini planlamak için "el ele" çalıştıklarını söyledi.

"HOLGUİN’İN GÖREVİ ORTAK ZEMİNİ BULMAKTIR"

Fisher, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın önemini ve Kıbrıs'ın iki tarafı arasındaki “ortak zemin” arayışının değerini vurgulayarak Holguin’in görevinin, “tarafları müzakere masasına getirmeye yetecek ortak zemini bulmak olduğunu” ifade etti.