Hayvan üreticilerinin eylemi dokuzuncu gününde Hayvan üreticilerinin eylemi dokuzuncu gününde

Yeni Kıbrıs Partisi ( YKP ) Genel Sekreteri Murat Kanatlı yaptığı basın açıklamasında, Kıbrıs sorununa ilişkin  yapılan görüşmelerin Ersin Tatar tarafından sabote edildiğin altını çizdi.  Kıbrıs'taki siyasi gelişmeleri değerlendiren YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Ersin Tatar'ın Türkiye adına hareket ettiğini ve görüşmeleri engellediğini  vurguladı.

“TÜRKİYE, AB VE BM İLE İYİ İLİŞKİLER İÇİNDE OLDUĞU İZLENİMİNİ VERME GAYRETİNDEDİR”

Kanatlı, Türkiye’nin, içine girdiği ekonomik çıkmazdan kurtulmak için yeniden AB ve BM ile iyi ilişkiler içinde olduğu izlenimini verme gayretininde olduğunu belirterek “Her ne kadar basınımızın dikkatinden kaçsa da bizler, son yapılan AB liderler zirvesinden biliyoruz ki, Türkiye ile kurulacak tüm ilişkilerde Kıbrıs konusu masadadır. Türkiye’nin ekonomik olarak ihtiyacı olan Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde de konu Kıbrıs’tır. Bu nedenle Ersin Tatar Gambiya’da timsah kuyruğu çekiştirirken TC Dışişleri Bakanı BM Genel Sekreteri temsilcisi ile samimi fotoğraflar vermekteydi.” dedi.

“MASADA KIBRISLI TÜRKLERİN GELECEĞİ YOK EDİLMEKTEDİR”

Kanatlı açıklamasında, “Hakan Fidan, ekonomik gerekçelerle ‘BM ile ilişkisi iyi olan taraf’ rolünü oynadığı için görüşme sürecinin sabote edilmesi görevini emir eri Tatar’a verdi. Kimse, birkaç gün önce elinden tutup Gambiya’larda gezdirdiği Ersin Tatar’ın kendi başına görüşmeleri sabote ettiğini düşünecek kadar saf değildir. Türkiye pazarlıkta elini yükseltmektedir. Ersin Tatar’ın ise Kıbrıslı Türkleri temsil etmediğini herkesin net olarak anladığı muhakkaktır. Masada yine Türkiye’nin çıkarları için pazarlıklar yapılırken Kıbrıslı Türklerin geleceği bu pazarlıkta yok edilmektedir.” İfadelerini kullanarak TC ve Tatar’a tepki gösterdi

Kanatlı, Ersin Tatar'ın Kıbrıslı Türkleri temsil etmediğini ve onun kararlarına karşı tüm kesimleri mücadeleye çağırdı.