Bakan Damianos ayrıca, hükûmetin, Sağlık Bakanlığı ile Uluslararası Thalassaemia Federasyon arasında bir Dostluk Anlaşması imzalayarak Uluslararası Thalassaemia Federasyonu ile ilişkilerini resmîleştirme niyetini de açıkladı.

Sağlık Bakanına göre, Thalassaemia Kıbrıs'ta yüzyıllardır endemik olarak görülüyor ve ada, dünyadaki en yüksek taşıyıcı ve hasta oranlarından birine sahip durumda. 1960'lı yılların başlarında, bu ciddi anemi türü Kıbrıs'taki birçok çocukta görülüyordu ve kökeni, nedeni ve klinik sonucu bilinmemekle birlikte ciddi tıbbi, sosyal ve ekonomik sonuçları vardı.

Maviş: “Üreticiler ile hükümetin diyalog sürecini başlatması toplumsal bir beklenti” Maviş: “Üreticiler ile hükümetin diyalog sürecini başlatması toplumsal bir beklenti”

Damianos, hükûmetin, hastalar, aileler, tedavi eden doktorlar ve kilise'nin yoğun iş birliği çabaları sonucunda Kıbrıs'ın Thalassaemia’nın yarattığı çok yönlü zorlukları başarıyla ele alabildiğini ve bunu tıbbi, sosyal ve ekonomik bir yükten yönetilebilir bir duruma dönüştürebildiğini sözlerine ekledi.

KHA