Hükûmet Sözcüsü Konstantinos Letymbiotis, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Temmuz 2024 - Ekim 2024 fatura ayları için elektrik tüketimi şarj fiyatının kademeli olarak desteklenmeye devam edileceğini açıkladı. Önlem, ev, ticarî ve endüstriyel tüketicileri kapsıyor. Savunmasız tüketiciler için destek, elektrik tüketimi şarj fiyatındaki artışın %100'ünü karşılıyor.

Söz konusu uzatmanın maliyeti 12 milyon avro olup, 400.000 hane ve 100.000 işletmeyi etkiliyor.

Temel ürünler üzerindeki sıfır KDV oranının uygulanması da 30/9/2024'e kadar uzatıldı. Bu önlemin toplam maliyeti 11 milyon avro.

Hükûmet Sözcüsü, hükûmetin sorumlu ve ihtiyatlı maliye politikasının, ekonominin yabancı derecelendirme kuruluşları tarafından başarılı bir şekilde yükseltilmesinin, olumlu bir imaj kazanmasının ve nitelikli yatırım destinasyonu hâline gelmesinin temellerini attığını belirtti. Bu da vatandaşların günlük yaşamını önemli ölçüde iyileştiren hedefli önlemler alma imkânı sağlıyor.

Letymbiotis, yönetim programının uygulanmasının, enerji sorunlarıyla kalıcı olarak mücadele etmek için yeşil dönüşüm gibi önlemler alma amacıyla devam ettiğini söyledi.

KKTC Alevi Kültür Merkezi pazar günü “Aşure Lokması” düzenliyor KKTC Alevi Kültür Merkezi pazar günü “Aşure Lokması” düzenliyor

KHA

Editör: Kıbrısın Sesi