Bu burslar, yüksek lisans veya doktora derecesi almak için Japon üniversitelerinde eğitim görmek isteyen araştırmacılara yöneliktir. Burs süresi 2 yıldır ve öğrenimlerin tamamlanması için gerekirse uzatılabilir. Japonca bilmeyen öğrenciler, burstan karşılanacak masraflarla Japonya'da bir dönem Japonca dil eğitimi alacak.

Burs; Japonya'ya gidiş-dönüş seyahat masraflarını, öğrenim ücretlerini, öğrenci vizesini ve aylık yaklaşık 900 avro (143.000 Japon yeni) karşılayan bir miktar içeriyor.

Adayların seçimi Haziran 2024'te öncelikle sunulan belgelerin değerlendirilmesiyle yapılacak, ardından İngilizce ve Japonca yazılı sınavlar ile kişisel mülakatlar sonucunda belirlenecek. Başvuru için Japonca bilgisi şart değil.

Yazılı sınavlar ve mülâkatlar, belgelerle ön elemeden geçen başvuru sahipleri için Haziran 2024'ün üçüncü haftasında gerçekleştirilecek.

Belge teslim son tarihi 7 Haziran 2024, saat 16.45'tir. Belgeler posta yoluyla veya Büyükelçiliğe elden teslim edilebilir. 7 Haziran'dan sonra gelen belgeler kabul edilmeyecektir. Detaylı bilgi için Büyükelçiliğin https://www.cy.emb-japan.go.jp/itpr_ja/mext_scholarship_2024.html adresindeki internet sitesi ziyaret edilebilir.

Çeler: 'İki kardeş ülke olarak eşit, birbirini doğru anlayan, diyaloğu koruyan taraflar olmalıyız!' Çeler: 'İki kardeş ülke olarak eşit, birbirini doğru anlayan, diyaloğu koruyan taraflar olmalıyız!'

(KHA)