Kızılyürek: Kıbrıslı Türkler 9 Haziranda sandığa giderek Avrupadaki haklarına sahip çıktığını gösterecek

Avrupa Parlamenteri Niyazi Kızılyürek, Avrupa Birliği müktesebatının kuzeyde askıya alınmış olmasının, Kıbrıslı Türklerin haklarını ortadan kaldırmadığını söyledi.

Kızılyürek, Kıbrıs Genç TVde Er Meydanı” programına katıldı, gazeteci Mustafa Alkan’ın sorularını yanıtladı.

Adanın tümünde, iki dilli bir kampanya yürüttüğünü, Kıbrıslı Türklerin 9 Haziranda sandığa gitmesinin, Avrupa Birliği değerleri ve haklarına yönelik kararlılığın önemli bir göstergesi olacağını söyledi.

Kızılyürek, Avrupa Parlamentosunda 5 yıl boyunca yaptığı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

Yeşil Hat Tüzüğü’nün uygulanmasında sorunları gördüm ve komisyona yazı yazdım. Birtakım girişimler yaptık ve kimi sonuçlar da aldık. Yeşil Hat Tüzüğü’nün kapsamı genişletildi.Söz verdiğim gibi Türkçenin Avrupa dili olmasını sağlamak için çabaladım. Hellim meselesi gündeme geldi, PDO olarak Avrupa pazarına girmesini sağladık. Bu beni en çok mutlu eden olaydır. Eğitim komitesinde olduğum iççin Erasmus projesini gündeme getirdim. Karma evliliklerden doğan çocukların yurttaşlık haklarına önemli bir mesai harcadık. Kıbrıs Anayasasına aykırı bir durum. Bunu komisyonun ve parlamentonun gündemine taşıdık. Sonra da dilekçe komitesinde ele alındı, yaptığımız konuşmalarla bu şikayetlerin haklı olduğu görüldü ve bir yol açıldı.

 Uluslararası hukukta kayıt altına alınmış kriterler vardır ve bu bizim mücadele alanımızdırdiyen Kızılyürek, Avrupadaki haklarımız için meselelerin üzerine gitmeye ve talepkar olmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiyenin vize serbestisini destekliyorum

Gazeteci Mustafa Alkan’ın sorusu üzerine, Türkiyenin Avrupa Birliğindeki vize serbestisini desteklediğini ifade eden Kızılyürek, şöyle konuştu:

Ben vize serbestisini yürekten destekliyorum. TCnin talepleri arasında Gümrük Birliği yanında vize serbestisi de var. Bence bu uygulama gündeme gelecektir. Örneğin iş insanlarının, öğrencilerin, sanatçıların vizesiz seyahat etmesi gündeme gelecektir. 17 Nisan tarihli AB zirvesinde alınan TC kararlarından sonra bunlar olacaktır diye düşünüyorum.

Kıbrıslı Türklerin hakları ortadan kalkmıyor

Avrupa Birliğinin kararlarında Kıbrıslı Türklerin haklarının tescil edildiğini anlatan Niyazi Kızılyürek, müktesebatın kuzeyde askıya alınmasının bunu ortadan kaldırmadığını belirtti.

Kızılyürek sözlerini şöyle sürdürdü:

Kıbrıs Cumhuriyeti 13 Nisan 2003te Atinada katılım anlaşmasını imzaladı. O katılım anlaşmasında AB müktesebatının kuzeyde askıya alındığı göndermesi var ama başka şeyler de var. 10. Protokolün 3. Maddesi diyor ki AB müktesebatının kuzeyde askıya alınmış olması Kıbrıslı Türklerin haklarına halel getirmemeli, engellememeli... Kıbrıs’ın AB üyeliğinden Kıbrıs’ın bütün yurttaşları yararlanmalıdır. Biz araya girip talepkâr olmamışız. Şimdi ben bunları çalıştırıyorum. Talepkar olmak lobicilik yapmak lazım. Kıbrıslı Türk toplumu buralardan uzak tutuldu. Ben sendikalarımızı parlamentoya davet ettim; sanatçıları, gençleri, meslek gruplarını, gazetecileri parlamentoya taşıdım.

Mücadele ve dayanışma günü ! Sendikalar grevde... Mücadele ve dayanışma günü ! Sendikalar grevde...

Biz Kıbrıslı Türkler olarak Avrupa Birliği yurttaşıyızdiyen Niyazi Kızılyürek, şu ifadeleri kullandı;

Bizim ABde haklarımız vardır ve karşı karşıya kaldığımız zorluklar da vardır. Bu haklara sahip çıkmak için talepkâr ve angaje olmalıyız. AP seçimleri fevkalade önemlidir. Kıbrıslı Türkler karşılaştıkları sorunları aşmak için ABden talepkâr olurken kendilerini ifade edecek, iradelerini ortaya koyacaklardır. Mutlaka bu seçime katılmalıyız. AB vatandaşı olduğumuzu irademizle ortaya koymalıyız.

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANACAĞIZ?

Seçim kütüğüne kayıtlı oy kullanabilecek Kıbrıskı Türk sayısı 103 bin. 

Kıbrıs Cumhuriyetikimliği olan herkes oy kullanabilecek. Derinyadan Yeşilırmaka ayrım çizgisinin hemen yanında kurulacak özel sandıklarda sadece kimlik kartını göstererek oy kullanmak mümkün.

Bu seçimde karma oy diye bir şey yok. Adaylar belli listeler belli. Oy vermek istediğiniz partiye ve en çok 2, en az 1 kişiye tercih kullanabilirsiniz.