Mahkemeler önünde konuyla ilgili basına açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sağlık Bakanlığının, Nakil Tüzüğü’nde değişiklik yaparak, sendikayı Nakil Kurulundan dışladığını ve partizanca görevlendirmeler yaptığını savundu. 

Bengihan, ayrıca kamuda görev yapan sözleşmeli personeli kapsayan Toplu İş Sözleşmesini imzalamayan Maliye Bakanlığı ile Uzlaştırma Kurulu’nu toplamayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aleyhine de Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava dosyalayacaklarını söyledi. 

KTTB’den Cengiz Topel Hastanesi’ne pediatrik pulse oksimetre ve tansiyon aleti bağışı KTTB’den Cengiz Topel Hastanesi’ne pediatrik pulse oksimetre ve tansiyon aleti bağışı

Ktams Fotograflar1

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yasalara, hukuka uygun davranmadığını savunarak, konuyu mahkemeye taşıma kararı aldıklarını ve bugün bu "hukuk dışı" uygulamalarını dava ettiklerini söyledi. 

Toplu iş sözleşmelerinin "keyfi" bir şekilde imzalanmadığını ifade eden Bengihan, uzlaştırmak üzere görevli olan çalışma bakanlığının da görevini ihmal ettiğini belirtti. 

Ktams Fotograflar2

Mevzuata, yasalara aykırı davrandığı gerekçesiyle avukatları Av.Tacan Reynar ve Av.Yusuf Kahyalar ile bakanlıklar aleyhine dava ikame ettiklerini belirten Bengihan, “Biz de sendikal bilinçle, herkesin eşit olduğu bilimciyle hukuka, yasalara uygun davranmaları için bu kararı aldık, yasalara ya uyacaklar ya uyacaklar” dedi. 

Editör: Kıbrısın Sesi