Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), İhtiyat Sandığı Yasası’nda değişiklik yapılıp, kamu sektöründe çalışan İhtiyat Sandığı iştirakçilerinin yönetim kurulunda yer almasını da öngören yasa değişikliği önerisi ve bunun için başlattıkları imza kampanyasında topladıkları imzaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sundu.

 KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, bakanlık önünde yaptığı konuşmada, iki öğretmen sendikası yöneticileri olarak burada olduklarını ancak sessiz çoğunluğun da sesi olacaklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın da geçen hafta ayni taleplerde bulunduğuna dikkat çeken Maviş, bugün de öğretmenler adına gelip, aynı talepleri ilettiklerini kaydetti.

 

Maviş, 2008'de Meclis’e kadar girilen eylemlere neden olan ancak dayatma ve zorlamayla hayat bulan Tek Sosyal Güvenlik Yasası'nın adını, pankartlarda da yer aldığı şekilde, “Mezarda emeklilik” koyduklarını belirtti.

 

Yasayla birlikte sadece öğretmenler değil gazeteciler, polis memurları, tüm özel sektör ve kamu çalışanlarının da aynı gemiye bindiğini kaydeden Maviş, “İhtiyat Sandığı birikimlerine bakarsanız, ne kadar biriktiğini göreceksiniz. İhtiyat Sandığı yönetimine neden girmek istiyoruz çünkü öğretmenden, memurdan, polisten yapılan kesintilerle bu fonda mevduatlar birikiyor. Tüm çalışanlara yüzde 30 faiz veriliyor ancak devlet İhtiyat Sandığı Fonunda toplanan parayı başka bir yerde yüzde 41 faizle nemalandırıyor. Bunun farkı çalışanlara gitmiyor.” şeklinde konuştu. Çalışanların parasının Türk Lirası’nda tutulduğunu ama devletin bu fonları döviz olarak bankada işlettiğini söyleyen Maviş, “Çalışanlara yine bir şey yok” dedi.

 

Maviş, 2008 yılından sonra yaklaşık 8 bin civarı Sosyal Sigortalı devlet memuru, öğretmen, polis olduğunu fakat çalışanların haklarını koruyan sendikaların İhtiyat Sandığı Fonunda temsil edilmediğini dile getirerek, ortaya konulan önerilerin hayat bulmaması halinde 60 yaşına geldiğinde emekli olacak çalışanın maaşının, son maaşından yüzde 60 eksik olacağını kaydetti.

 

Burak Maviş, 2008 yılı öncesi çalışanların emekli ikramiyesi olduğunu ancak 2008 yılı sonrası işe giren ikramiye değil de  İhtiyat Sandığı Fonu ödeneği olduğunu dile getirdi.


Maviş, 2008 yılı öncesi ve sonrasında göreve giren öğretmenlerin birikimleri arasında yüzde 80’lik dev bir uçurum olduğuna işaret ederek, emekli olunca alınacak birikimlerle artık hiçbir yatırım yapılamayacağını belirtti. Maviş, yüzde 80’lik farkla bu dönemde zar zor geçinen insanların yoksulluk şartlarına nasıl geçinecekleri konusunda endişe duyduklarını söyledi.

 

KTÖS: Öğretmen ve okul yöneticisi eksiklikleri eylül öncesi tamamlanmalıdır KTÖS: Öğretmen ve okul yöneticisi eksiklikleri eylül öncesi tamamlanmalıdır

“Fon yönetimine gireceğiz…”

2008 yılından sonra göreve girenlerin huzurlu bir emekliliğe kavuşabilmeleri için bir imza kampanyası başlattıklarını dile getiren Maviş, 5 maddelik talepleriyle imzaları bakanlığa vereceklerini kaydetti.

Maviş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının özellikle temsiliyet konusunda yasal bir düzenlemeye gitmemesi halinde öğretmenlerin bir federasyon çatısı altında birleşip, federasyon olarak fona yine gireceklerini söyleyerek, “Kapıdan giremezsek pencereden gireriz üyelerimizin haklarını kimseye çiğnetmeyiz.” dedi.

Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından toplanan imzaları bakanlığa verildi.

Editör: Kıbrısın Sesi