Kıbrıs Bankası'nın "Gençler Soruyor" etkinliğinin ardından açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Demetriou, "Azerbaycan'ın bunu yapmaya niyetli olduğu konusunda bilgilendirildik. Bunu durdurmak zorundayız" diyerek, mevkidaşlarının bu eylemi kınamaları için bir mektup hazırladığını kaydetti. Ayrıca doğrudan Azerbaycan Parlamentosu Başkanı’na da bir mektup göndereceğini ve önümüzdeki günlerde İspanya'da yapılacak olan AB Parlamento Başkanları toplantısında da konuyu gündeme getireceğini söyledi.

"Ne yazık ki Azerbaycan bu tür bir taktik ya da girişimde ilk kez bulunmuyor. Bunu durdurmak için yine elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bu kabul edilemez ve kınanası bir durum" diyen Demetriou, Avrupa Konseyi tarafından Azerbaycan'a karşı hâlihazırda yaptırımlar uygulandığını da sözlerine ekledi ve "ancak yine de bu kesinlikle kınanamaz ve elimizdeki tüm siyasî, diplomatik araçları kullanmakta başarısız olamayız" ifadelerini kullandı.

“Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” kampanyası devam ediyor “Adet Yoksulluğuna Karşı Sen De Paylaş” kampanyası devam ediyor

Demetriou ayrıca öğle saatlerinde Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos ile bir araya geleceğini ve çabaları koordine etmek üzere ele alacakları konulardan birinin de bu olduğunu belirtti.

"Ne yazık ki 50 yılın ardından en büyük endişemiz, bazı insanların zamanın bir oldubittiyi pekiştirebileceğini ya da bu tür davranışları haklı çıkarabileceğini düşünmemesidir. Kaç yıl geçerse geçsin bunu kabul etmeyeceğiz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız ve bu nedenle tek çözümün çözüm olduğunu savunuyoruz" diyen Demetriou, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyasî eşitlik temelinde iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik her türlü çabayı desteklemeliyiz ve desteklemek istiyoruz. Bunun başka bir yolu yok, aksi takdirde her yıl daha olumsuz bir tablo ile yüzleşmek zorunda kalacağız."

Meclis Başkanı açıklamasının devamında, "Cumhurbaşkanına bir kez daha çağrıda bulunuyorum. (Kıbrıs meselesinde) Hangi noktada olduğumuzu görmek, bilgilendirilmek ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin stratejisinin geleceğini irdelemek ve bu çabayı Genel Sekreterin kişisel temsilcisiyle desteklemek için Ulusal Konseyi toplamalıyız; çünkü kamuoyuna yansıyanlardan ve her gün odaklanmak zorunda olduğumuz gelişmelerden çok endişeliyiz" dedi.

KHA