Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını 16.00 sıralarında tamamladı. Meclisin bir sonraki birleşimi yarın saat 10.00’da yapılacak.

Genel Kurulda son olarak “Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı" ele alındı.  

İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Emrah Yeşilırmak, yasa tasarısına ilişkin raporu okuduktan sonra, yasa değişikliği konusunda bazı bilgiler vererek, uzun yıllardır yurt dışında görev yapan personelin atanmasıyla ilgili tartışmalar olduğuna işaret ederek, yapılan değişikliklerle yasada bu konuda yer alan çelişkilerin giderildiğini söyledi.

Yasa değişikliğiyle müşavirlerin atanma koşullarının yeniden düzenlendiğine işaret eden Yeşilırmak, bir önceki yasada, vize ve çalışma ücreti ödeneği bulunmadığını söyledi. Yeşilırmak, yapılan değişiklikle yasaya bunların eklendiğini kaydetti.

Değişiklik yasasıyla yurt dışında görev yapan personelin kadro sayılarının da yeniden düzenlendiğini ifade eden Yeşilırmak, yasada yer alan mali ataşe sayısının 7’den 4’e, idari ataşe sayısının 4’den 3’e, ticaret ataşe sayısının 5’den 1’e, eğitim ataşe sayısının 10’dan 6’ya, enformasyon tanıtma ve basın ataşesi sayısının 3’den 2’ye düşürüldüğünü kaydetti.

Yeşilırmak, yasayla sınırsız müşavir ataması yapılabildiğini, yapılan değişiklikle bunun 5’le sınırlandırıldığını ifade ederek, sağlık ataşesi sayısında değişikliğe gidilmediğini ve eksiklik olan yasaya sahil güvenlik ataşesinin eklenmesinin uygun bulunduğunu kaydetti.

Meclis Genel Kurulunda tasarının madde madde görüşülmesinin ardından, tasarının bütünü oylandı. Yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda daha sonra ikinci görüşmesi geçen hafta tamamlanan Gümrük Vergileri Tarife (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bütünü açık olarak oylandı. Tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu daha sonra bugünkü çalışmalarını tamamladı. Meclisin bir sonraki birleşimi yarın saat 10.00’da yapılacak.