Kızılyürek, Mağusayı ziyaret etti, Mağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay ile birlikte, belediye personeli ile görüştü; Doğu Akdeniz Üniversitesinde DAÜ-SENin düzenlediği söyleşiye katıldı, Mağusa Kültür Derneğinin Yeşil Bilezikprogramı hakkında bilgi aldı. Kızılyürek, Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları ile derneğin Avrupa Birliği ile başarılı ilişlilerini değerlendirdi.

 

Oy vermek sadece Avrupa Birliği üyeliğine ve haklarımıza sahip çıkmak değil, aynı zamanda hedefimizin Avrupa Birliği değerlerinde yaşamak olduğunu tescillemek anlamında da yaşamsaldırdiyen Kızılyürek, bu seçimde Kıbrıslı Türklerin oylarının sonuçlar açısından da belirleyici olacağının altını çizdi.

Kilim, Avrupa Parlamentosu seçimlerini değerlendirdi Kilim, Avrupa Parlamentosu seçimlerini değerlendirdi

9 Haziranda AKEL adayı olarak seçime girecek Kızılyürek, ““Avrupa siyasetinin içinde yer almamız yaşamsaldır ve geleceğimiz Avrupa Birliğiiçerisindedirdedi.

Ziyaretlerinde, Kıbrıs, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerini de anlatan Niyazi Kızılyürek, 5 yıllık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Avrupa Birliği içerisinde dil adaletsizliğine son verilmesi ve Türkçe dilinin ABye dahil olması için mücadele verdiğini belirten Kızılyürek, karma evliliklerden doğan çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşlığını alabilmesi için de ciddi mesafe aldıklarını ifade etti.

Avrupa pazarının Kıbrıslı Türk üreticiler için güçlü bir alternatif olduğunu anımsatan Kızılyürek, Yeşilhat Tüzüğü’nde yaşanan sorunlarla ilgili Avrupa Komisyonuna soru önergesi sunduğunu belirtti.

Hellimin coğrafi tescilinin ciddi bir kazanım olduğunu anımsatan Kızılyürek, eğitimle ilgili haklarımızın önemini anlattı, Kıbrıslı Türklerin Erasmus+ programına katılım sorununu Avrupa Parlamentosu gündemine taşıdığını ifade etti.

Editör: Kıbrısın Sesi