Ziyaret OÖML okul müdürü Erdoğan K. Keskindağ, okul öğretmenleri Özge Eliz Aksaygın ve Mehmet Yılmaz nezaretinde gerçekleşti.

OÖML tarafından yapılan açıklamaya göre, öğrenciler tesis hakkında bilgi edinerek, atıkların nasıl arıtıldığını kademe kademe görme imkanı buldu. 

Çevre farkındalığını yaratmak için gerçekleştirilen inceleme gezisinde, Atıksu Arıtma Tesisi Bakım İşletmeden Sorumlu yöneticilerinden Ana Lopes ve Halil Kişmir ile LTB  Kanalizasyon Şubesi personeli Pınar Erengin öğrencilere bilgi verdi.

Açıklamada, Lefkoşa Atıksu Arıtma Tesisi 2013 yılından beridir işletilen iki toplumlu bir tesistir. Hem Güney Lefkoşa'dan hem de Gönyeli ve Lefkoşa Türk Bekediyesi idari sınırlarından toplanarak gelen evsel atıksuların arıtımı burada yapılmaktadır. Günlük 30.000 m3 atıksu arıtma kapasitesine sahiptir. Tesisin işletmesini WTE Wassertechnik Gmbh ve Emek inşaat LTD. ŞTİ. konsorsiyum şeklinde yürütüyor. Yaklaşık %70 oranında atıksu güneyden ve %30 oranında atıksu kuzeyden geliyor. Oldukça ileri düzeyde ve en modern teknolojiyle arıtma yapılan tesis membran sistemlidir." diyerek tesis hakkında bilgi verildi.

Açıklamanın sonunda ise OÖML Çevre Kulübü'nün  "ÇÖPLERİ AYIR, GERİ DÖNÜŞÜME KATIL" sloganı ile projelerine  devam edeceği kaydedildi.