Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çalışma Bakanlığı’ndaki rüşvet iddialarına yönelik devam eden soruşturmayı eleştirdi.

Kudret Özersay, bu sabah polis tarafından mahkemeye çıkarılan ve tutukluluk kararı alınan Çalışma Bakanlığı müdürünün rüşvet aldığı iddiasına dikkat çekerek, rüşvet verenlerin neden henüz mahkemeye çıkarılmadığını sordu.

Kudret Özersay’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

PEKİ RÜŞVETİ VEREN NEREDE?

Polis bu sabah Çalışma Bakanlığı müdürünü rüşvet aldığı iddiasıyla mahkeme önüne çıkardı ve müdür için tutukluluk kararı alındı. Rüşvet ALDIĞI iddia edileni mahkeme önüne çıkardınız da size o rüşveti VERDİĞİNİ söyleyen ya da tespit ettiğiniz şirket yetkilileri nerede?

Mahkeme önünde bazı şirketlerden çeşitli menfaatlar verildiği ya da istenildiği yazılıyor, özellikle bu menfaati sağlayan şirket yetkilisi neden mahkeme önüne çıkarılmadı?

Fasıl 154 Ceza Yasamıza göre sadece rüşvet alan değil RÜŞVET VEREN DE AĞIR BİR SUÇ işlemiş olur ve 10 yıla kadar hapis cezası alabilir! (Rüşvet teklif eden de 5 yıla kadar hapis cezası alır).

Erhürman: Yasa derneğin ötesine geçemiyor Erhürman: Yasa derneğin ötesine geçemiyor

Fasıl 154'ün ilgili maddesi şu şekildedir: "Görev alanına giren bir işi hukuka (mevzuata) aykırı olarak yapması veya yapmaması için, kamu hizmetinde görevli bir kişiye veya bir üçüncü kişiye, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, mal, para veya başka herhangi bir menfaat sağlayan bir kişi, “rüşvet verme” adı verilen ağır bir suç işlemiş olur ve on yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir"

Kuşkusuz rüşvet olup olmadığı ve suç işlendiyse ne kadar ceza alınacağı mahkemenin vereceği bir karardır. Ancak mahkeme önünde polisin ifadelerine bakılacak olursa bu konunun ortaya çıkmasında sevgili Serdinç Maypa nın mahkemeye çıkarıldığındaki talebi doğrultusunda yargıcın polise verdiği talimatın çok önemli bir etkisi oldu. Yani Serdinç'in tutuklanması ve yargılanmaya başlanması bu türden belge ve iddiaların polis tarafından SAVSAKLANMADAN, GECİKTİRİLMEDEN SORUŞTURULMASINI zorunlu kıldı. Bunu da not etmek gerek!

Bu yaşananlar ve son altı ayda halının altından çıkanların gösterdiği ÇÜRÜMÜŞLÜK ve PİS KOKU bu ülkenin tek kurtuluşunun TEMİZ VE DÜRÜST SİYASET olduğunu herkese göstermiştir.

KIBRISIN SESİ HABER MERKEZİ

Editör: Kıbrısın Sesi