Özersay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sahte diploma soruşturmasında ilk tutuklanan isimler mahkeme önünde yargılanmaya başladı. 100’den fazla suç ithamı, tanıklar, belgeler ve dahası mevcut. Muhtemelen ağır ceza mahkemesine havale edilecek olan bu yargılama süreci, bir nevi pilot karar niteliğinde olacak. Sahte diploma aldıkları gerekçesiyle daha önce mahkeme önüne çıkarılıp tutuksuz yargılananlar, bu davadaki hususlar çerçevesinde teker teker yargı önüne çıkarılacak.”

YÖDAK ve Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden akademik bir süreç takip etmelidir

Özersay, bu sürecin sadece cezai bir süreç olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, “Bu süreci, sadece polis soruşturması ve mahkemeler üzerinden cezai değil ama aynı zamanda buna paralel olarak özellikle YÖDAK ve Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden akademik bir süreç takip etmelidir.” dedi.

Ayrıca, olayın sadece bir üniversite ile sınırlı olmadığını vurgulayan Özersay, “Son altı ayda sahte diploma yanında sahte öğrenci belgeleri olaylarını ve öğrencilerden alınan paraların cebe indirilmesi örneklerini de gördük,” ifadelerini kullandı.

Sol Gençlik'ten 20 Temmuz pankartlarına tepki Sol Gençlik'ten 20 Temmuz pankartlarına tepki

KIBRISIN SESİ HABER MERKEZİ

Editör: Kıbrısın Sesi