12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.

Mücadele ve dayanışma günü ! Sendikalar grevde... Mücadele ve dayanışma günü ! Sendikalar grevde...

Modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilen  Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs “Hemşireler Günü” olarak kutlanırken her yıl 12-18 Mayıs haftasında hemşirelik mesleği hakkında farkındalık çalışmaları yapılıyor. Bu yılki tema “Hemşirelerimiz Geleceğimiz. Bakımın ekonomik gücü”.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası da bu kapsamda Lefkoşa Elysium Park’ta etkinlik düzenledi.

İlk sözü alan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, hemşirelerin görmezden gelinmeye, küçümsenmeye, aşağılanmaya çalışıldığını savunarak, şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

“Sağlıkta şiddet için verilen sözler nerede?” diye soran Özgöçmen, mevsimlik işçi adı altında işe alınan meslektaşlarına saygısızlık yapıldığını kaydetti.

 “Bizlere çözüm önerisi bulun, gelin dediniz.  Bulduk, geldik” diyen Özgöçmen, Başbakan’dan 18 Aralık 2023’te randevu talep ettiklerini, bu talebe 148 gündür yanıt alamadıklarını söyledi.

Özgöçmen, "Başbakanlıkta kendilerine gösterilen muameleyi" de eleştirdi.

“Bize verilen hiçbir söz tutulmadı”

Geçmişte uzaktan gelen hemşirelerin ulaşımının Sağlık Bakanlığı uhdesinde ve minibüs aracılığıyla sağlandığını, vazgeçilen bu uygulama için eylem yaptıklarını söyleyen Özgöçmen, “Bize verilen hiçbir söz tutulmadı” dedi.

Özgöçmen, risk ödemelerinin de yapılmadığını, kendilerine bu konuda söz verilmesinin üzerinden 1 buçuk yıl geçtiğini söyledi.

 “Nüfusumuz kaçtır?” diye soran Özgöçmen, sağlık yapılanmasının daha düzgün olabilmesi için nüfusun bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin olası bir depreme hazır olup olmadığını soran İbrahim Özgöçmen, “İddiam odur ki hazır değildir. Olası bir yıkımda KKTC sağlığı da iflas eder” dedi.

“Bu devlet hepimizindir, sadece size ait değil” diyen Özgöçmen, problemlerin el ele verilmesi halinde çözülebileceğini, bunun için de gerekli randevuların verilmesi gerektiğini söyledi.

Özgöçmen, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın bürokratik engelleri aşarak Küresel Hemşireler Birliği’nin 6 kıtadan, 32 ülkeden, 35 sendikaya ev sahipliği yaptığı uluslararası toplantıya katılarak ülkeyi temsil ettiklerini söyledi.