Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sami Özuslu, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından çıkılan ihaleye işaret ederek, "Arıklı 200 milyonun hesabını verecek" dedi. 

CTP Milletvekili Özuslu, "Tam 17 aydır sudan bahanelerle dağıtımı yapılmayan ‘sabit trafik radar suçu ceza formlarının dağıtımı’ için nihayet ihaleye çıkıldı. Bayındrlık Bakanlığı açıklamasına göre ihalenin Haziran ayı ortasına tamamlanması bekleniyormuş" ifadelerini kullandı. 

"Tahmini parasal karşılığı 200 milyon TL..."

"2023 yılının tamamı ve 2024’ün de yarısına ait cezaların sayısı yaklaşık 120 bin, tahmini parasal karşılığı ise 200 milyon TL’dir" açıklamasını yapan Özuslu, şöyle devam etti:

"Bakan Erhan Arıklı’nın başka hesapları yüzünden cezaların dağıtımı ve tahsilatı yapılmadığı için kamu maliyesi ciddi bir zarara uğratılmıştır. Daha kötüsü, sabit radar cezalarından elde edilen gelirle ödenen Trafik Eğitim Parkı personeli de  işsizliğe mahkum edilmiş, çocuklara trafik eğitimi verilen Park işlevsiz hale gelmekle karşı karşıya kalmıştır. En kötüsü ise, 2006 yılından bu yana hizmette olan sabit radarların ‘trafikte sürat düşürücü’ yaptırım gücü ortadan kalkmış, ölümlü kazaların sayısı ve trafikte ölümler rekor seviyeye ulaşmıştır."

"Belli ki Arıklı, Sayıştay soruşturmasından çıkacak sonuçtan çekindi"

Hayvan Üreticileri Birliği'nin eylemi 5'inci gününde... Bugün sendikalarla genel grev planlanacak Hayvan Üreticileri Birliği'nin eylemi 5'inci gününde... Bugün sendikalarla genel grev planlanacak

Özuslu, gerek Meclis'te gerekse basında bu konuyu defalarca gündeme getirdiğini, şikayette bulunduğunu ve Sayıştay'ın denetim başlattığını hatırlatarak, "Belli oluyor ki Arıklı Sayıştay soruşturmasından çıkacak sonuçtan çekinmiş ve 17 ay sonra ihaleye çıkmak zorunda kalmıştır. Zira konu her gündeme geldiğinde Arıklı defalarca ‘Sabit radarları işleten şirketle sözleşmenin sona erdiğini’ iddia etmiş ve ‘radarlar konusunda bundan böyle Türkiye’deki Aselsan şirketi ile çalışacaklarını’ söylemişti. Şimdi ihale açıldığına göre, mevcut şirketle sözleşmenin devam ettiği sonucu da çıkıyor" diye konuştu. 

Sami Özuslu, "Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, sabit trafik radarlarının bir buçuk yıldır dağıtılmamasından dolayı hem kamu maliyesinin yüz milyonlarca lira zarara uğramasından, hem de kazaların artmasından dolayı birinci derecede sorumludur. Öte yandan kamu maliyesinin gelir kalemlerinden biri olan sabit radar gelirlerinin takibini yapmayan Maliye Bakanlığı da gelir kayıpları ve Trafik Parkı’nın başına gelenlerden dolayı sorumlulukta pay sahibidir" dedi. 

"Herkes yaptığının hesabını verecek!"

Şimdiki ihaleyle birlikte başka sorular ve sorunlarında gündeme geleceğinin altını çizen Özuslu, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Bu kadar uzun süre dağıtılmayan yaklaşık 100-120 bin cezanın tamamı, geriye dönük mü dağıtılacaktır? Yoksa belirli bir tarihten öncesi iptal mi edilecektir? Geriye dönük dağıtım yapılırsa, birikmiş cezaların tamamının tahsili sürücüleri mali sıkıntıya sokmayacak mıdır? Kötü idarenin, ihmalin, yasa tanımazlığın sonucu maalesef budur! Süreci yakından izlemeye devam ederken, Sayıştay Başkanlığı’nı beş ay önce başlatılan denetimi hızlandırmaya ve bulguları bir an önce ilgili makamlara iletmeye çağırıyorum. Herkes yaptığının hesabını verecek!"

KIBRISIN SESİ HABER MERKEZİ