Gazete, “İki Toplumlu İki Kesimli Federasyon-İki Devlet Arasında Orta Yol Yok” başlığı altında okuyucuya aktardığı söyleşide, Nami’nin; “iki toplumlu iki kesimli federasyon ile iki devletli çözüm arasında bir orta yol bulunmasının mümkün olmadığı” vurgusunu yaptığını yazdı.

Nami söyleşisinde özetle; “Kıbrıs Türk tarafının tezinin, BM çerçevesi ve uzlaşılmış çerçevenin dışında olduğunu ancak Kıbrıs Rum tarafının tezinin de BM çizgisi dışında bulunduğunu” ifade etti.

Çeler: 'İki kardeş ülke olarak eşit, birbirini doğru anlayan, diyaloğu koruyan taraflar olmalıyız!' Çeler: 'İki kardeş ülke olarak eşit, birbirini doğru anlayan, diyaloğu koruyan taraflar olmalıyız!'

BM Genel Sekreteri’nin, müzakerelerin açık uçlu devam edemeyeceğini söylemesine karşın Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sadece “müzakereler başlasın da bakarız” demekten başka bir şey yapmadığını dile getiren  Nami,  Ersin Tatar’ın ise “iki devletli çözümün kabul edilemeyeceğini bildiğini” vurguladı.

Nami, Tatar’ın bu gerçeği kabul etmesi ve hem BM hem uluslararası toplum hem de Kıbrıs Rum tarafınca kabul görecek bir tezi benimsemesi gerektiğini belirtti.