Şenkul, yaptığı açıklamada Kordonboyu’nun 1974 yılından bu yana büyük bir değişim geçirmediğine dikkat çekti. Yıllardır bakımsız kalan bu önemli bölgenin yenileme çalışmalarının sona yaklaştığını ifade etti. Şenkul’un paylaşımında, “Girne Kordonboyu, 1974'te nasılsa 2024 yılına kadar aynıydı. Hepimizin anıları olan, doğal güzelliğiyle ülkenin en güzel yeri belki de. Ancak Kordonboyu hep karanlıktı, hep düzensizdi, yeterli kamusal hizmet yoktu,” ifadelerine yer verdi.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’un açıklamasının tam metni şöyle:

“Girne Kordonboyu:

1974’de nasılsa 2024 yılına kadar ayniydi.

Yarkıner, sayaç ihalesi konusunda yetkililere çağrı yaptı Yarkıner, sayaç ihalesi konusunda yetkililere çağrı yaptı

Hepimizin anıları olan, doğal güzelliğiyle ülkenin en güzel yeri belki de.

Ancak Kordonboyu hep karanlıktı, hep düzensizdi, yeterli kamusal hizmet yoktu, engelli tuvaleti yoktu, gölgelendirme eksiği olan çocuk parkı vardı, oturup bir kahve içilecek noktası yoktu, çocukların bisiklet, scooter süreceği düzgün zemini yoktu, yolun sonundaki U dönüşü noktasında bir defada dönebilecek yol genişliği yoktu, yağmur direnajı yetersizdi, ağaç sayısı hem yetersiz hem de oldukça kir tutan ağaçlardı.

Belki öngördüğümüzden 1 ay geç bitiriyoruz ama yakın zamanda vatandaşımızın yürüyüşüne açılacak Kordonboyu, ardından peyzaj çalışmaları, çocuk parkının dizaynı, gölgelenmesi ve belediyeye ait büfesi de devreye girecek ve biz:  Antik Limanda olduğu gibi kent güvenlik zabıtalarımızın devriyesi, temizlik ekiplerimizin çalışmalarıyla bu özel bölgeyi her daim sizlere layık seviyede tutacağız.

Bugün aydınlatma direklerimiz takılmaya başladı, çok yakında Işıl Işıl bir kordonboyuna sahip olacağız.

Birileri konuşacak biz iş yapacağız.

Birileri ayağımızdan çekmeye, engel koymaya çalışacak ama bizi kimse Girne’mizi güzelleştirmekten alıkoyamayacak.

Az laf çok iş…

Girne’m”

 

 

Editör: Kıbrısın Sesi