İskele’deki Caesar Resort yatırımı ile tanınan ve Kıbrıs Rum mallarını gasp ettiği gerekçesiyle 7 Haziran’da Kıbrıs Cumhuriyeti’nde tutuklu bulunan Afik Group şirketlerinin CEO’su Simon Mistriel Aykut hakkında dün Kıbrıs Cumhuriyeti Lefkoşa  Kaza Mahkemesi tarafından dava dosyalandığı belirtildi.

Haravgi gazetesi, polis kaynaklarına dayanarak, AFİK Group şirketlerinin CEO’su Simon Aykut’un, toplam değeri 40 milyon euroyu aşan arazilerin satışı ve gasp edilmesine yönelik 124 suçlamayla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Aykut ile ilgili davanın 9 Eylül’de Kıbrıs Cumhuriyeti Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacağını yazan gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti Lefkoşa  Kaza Mahkemesi’nin yarın ise Aykut ile ilgili tutukluluk kararının devam edip etmeyeceğine karar vereceğini belirtti.

Toycan'dan elektrikli sayaç ihaleleri konusunda açıklama Toycan'dan elektrikli sayaç ihaleleri konusunda açıklama

Gazete haberinde Aykut’un iki oğlunun da arandığını anımsattı.   

Fileleftheros gazetesi ise ilgili haberinde, 73 yaşındaki Simon Mistriel Aykut’un avukatları Rikkos Mappuridis ve Maria Neofitu’nun mahkeme önünde kendi tezlerini sunarken Aykut’un bahse konu şirketin sahibi olmadığını, hisselerini oğullarından birine devrettiği şeklinde savunma yaptıklarını kaydetti.

Habere göre, Aykut’un avukatları ayrıca, Simon Aykut’un tasarrufunda bulunan şirkete ait banka kartlarının ise Larnaka Havalimanı üzerinden gideceği İsrail seyahatinden kaynaklanan masrafları ödemek için oğlundan aldığını belirttiler.

Editör: Kıbrısın Sesi