CTP Girne Milletvekili  ve hukukçu Ongun Talat sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sahte diploma soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde yapılan oturumun ardından ardından teminata bağlanan UBP Girne Kadın Kolları Başkanı ve Juju butiğinin sahibi Fatoş Ünal’ın mahkemeye çıkarılma sürecine yönelik eleştirilerde bulundu.

Girne Milletvekili ve hukukçu Ongun Talat, Fatoş Ünal’ın gözaltına alınmasının ardından yapılan mahkeme oturumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Talat, Ünal’ın ani bir şekilde yurtdışından dönüş yaparak sabahın erken saatlerinde mahkemeye çıkarılmasına dikkat çekti.

Ongun Talat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

MAHKEMELERİN DE DAHİL OLDUĞU BİR 'KIYAK ÇEKME' GÖRÜNTÜSÜ VAR MAALESEF.’

 “Aylardır yurtdışında bulunduğu bilinen Fatoş Hanım, nasıl oluyorsa bir gece ansızın memlekete dönüyor. Jet hızıyla tamamlanan soruşturma prosedüründen sonra, sabahın köründe apar topar mahkemeye çıkarılıp teminatla serbest bırakılıyor. PGM'nin ve zaman zaman Başsavcılığın uygulamalarıyla ilgili yaptığımız eleştirilerimizde ne kadar haklı olduğumuzun yine ortaya çıkması bir tarafa, bu sefer Mahkemelerin de dahil olduğu bir 'kıyak çekme' görüntüsü var maalesef.”

Talat, mahkemelerin bu tür durumlarda eşit muameleye aykırı davrandığını savunarak, Ünal’ın özel muamele gördüğünü söyledi.

'MAHKEME AÇTIRILMASININ' SEBEBİ NEDİR?

Yaylalı: Ülkemiz daha iyi yönetilmeyi hak ediyor Yaylalı: Ülkemiz daha iyi yönetilmeyi hak ediyor

 “Yani ilgili şahsın normal uygulamanın dışında, kimsenin ruhu sezmesin diye sabah sabah Mahkeme huzuruna çıkarılmasında Yargı neden işbirliği yapar? Böylesine eşit muameleye aykırı bir tablonun neden bir parçası olunur? Savcılıktan böyle bir talep geldiğini varsaysak bile, bu şahsın ayrıcalıklı bir muameleye tabi tutulmasının, kendisi için deyim yerindeyse 'Mahkeme açtırılmasının' sebebi nedir?”

Ongun Talat, açıklamasında, mahkemelerin rutin oturum saatleri dışında böyle bir oturum yapmasının sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“YENİ TEDBİRLER ALINMAYA KARAR VERİLMİŞSE, O ZAMAN BAŞKA...”

“Yargı herhangi bir şahsın özel olarak kamusal itibarını gözetmekle yükümlü değil. Ha, eğer birçok hukukçunun yıllardır eleştirdiği mahkemeye getirilen zanlılara yönelik masumiyet karinesine aykırı uygulamaları, herkesin itibarını korumak yönünde düzeltmeye, bu yönde yeni tedbirler alınmaya karar verilmişse, o zaman başka...”

KIBRISIN SESİ HABER MERKEZİ

Editör: Kıbrısın Sesi