Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı pazartesine ertelendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, toplantının pazartesi saat 09.00’a ertelendiğini söyledi.

Gardiyanoğlu, işveren tarafı ile görüşüp çalışmaları sonuçlandırmak istediklerini ifade etti.

"Bugün ilkler yaşandı"

Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı oyçokluğuyla geçti Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı oyçokluğuyla geçti

Toplantı sonrası Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, toplantının ertelenmesine tepki gösterdi, hükümet ile işvereni oyun oynamakla suçladı.

Serdaroğlu, toplantı esnasında yaşananları şu sözlerle anlattı:

"Bugün burada ilkler yaşandı. Biz ilk toplantıya yüzde 27 hayat pahalılığı artışı ile oturduk. Masada görüşme trafikleri oldu. İşverenler bugüne kadar süre istedi. Bugün rakama karar verip gelmeleri gerekirdi. Ancak bugün işverenler geldi, masaya yüzde 18’lik rakam koydular. Hükümet yüzde 23 dedi. Ben de ayağa kalkıp elimi uzattım, “biz evet diyoruz” dedim. “Ben sana onay veriyorum” dedim. Onu da oylamadı. Sayın Bakan Bakanlar Kurulu’na gitti. Normal koşullarda hükümet hakem pozisyonunda ise bir tarafa yönelmesi lazım. Ancak hükümet hiçbir tarafa yönelmedi. Ne aşağıya indi ne yukarıya çıktı."

"Bu rakama çıkmak için ne aldınız diye sorarız"

İşveren temsilcisinin Ünal Üstel'den Pazartesi sabah için randevu talep ettiğine işaret eden Serdaroğlu, "Nedir dönen bilmiyoruz, bizimle konuşan yok...  İşverenler Pazartesi yüzde 18’den yüzde 23’e mi çıkacak? O zaman sorarız bu rakama çıkmak için ne aldınız?" ifadelerini kullandı. 

Serdaroğlu, "Bugün yüzde 23’e evet dedik ama Pazartesi evet deyip demeyeceğimizi bilmiyoruz. Başbakan yine aynı ortamı bulmayabilir. Biz Sayın Başbakan’ın verdiği rakama evet dedik. Neden oylamadınız?" diye sordu. 

"Tavrınız hoş değil"

“Bu tip davranışlarla asgari ücretin belirlenmesi Haziran’a sarkabilir” diyen Serdaroğlu, şöyle devam etti:

"Neden ısrarla Pazartesi’ne bıraktınız? Hükümete söylüyorum, tavrınız hoş değil. Pazartesi aynı saatte Başbakan işverenle görüşecek, biz de burada masada onları bekleyeceğiz..." 

Serdaoğlu, "Asgari ücret üzerinden oynanan oyunlardan vazgeçsinler" şeklinde konuştu.