İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı (Brexit) kampanyasının öncülerinden olan Nigel Farage, 4 Temmuz'daki genel seçimlerde ilk kez milletvekili seçildi.

Farage sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, "bunun sadece bir başlangıç" olduğunu belirterek, "Planım önümüzdeki birkaç yıl içinde kitlesel bir ulusal hareket başlatmak ve 2029'daki genel seçimlerde meydan okuyabilecek kadar büyük olmak," dedi.

Lideri olduğu göç karşıtı Reform UK Partisi, 4 Temmuz'daki seçimlerde şaşırtıcı derecede güçlü bir performans sergiledi.

 
Sandık çıkış anketleri, sağ partinin parlamentoda 13 sandalyeye kadar çıkabileceğini gösteriyor. 2019 seçimlerinde hiç bir sandalye kazanamadığı göz önüne alındığında bu Farage'ın partisi için oldukça büyük bir başarı.

Farage, seçim dönemi öncesinde, Avam Kamarası'na aday olmayacağını belirterek, bunun yerine ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasına yardım etmeye odaklanacağını açıklamıştı.

Ancak Haziran ayının başlarında, AB’den ayrılmayı güçlü bir şekilde savunan bölgelerden biri olan Clacton'dan aday olmuş ve partinin liderliğini tekrar devralarak Reform UK'e sürpriz dönüş yaptığını duyurmuştu.

Farage'in dönüşü, partinin popülaritesinde büyük bir artış sağladı. Reform UK Partisi yüzde 14,3 oy oranıyla üçüncü sıraya yerleşti. 2019 seçimlerine kıyasla, oylarını yüzde 12'den fazla artırdı.

Farage, İngiltere'nin AB'den ayrılması için yürüttüğü başarılı kampanyalarla tanınıyor.

Eski ABD Başkanı Trump suikastının detayları mercek altında Eski ABD Başkanı Trump suikastının detayları mercek altında

Nisan 2019'da Brexit Partisi'ni kurdu. Brexit süreci tamamlandıktan sonra, partisinin adını Reform UK olarak değiştirdi. 2021'de siyasete bir süreliğine veda edeceğini duyurmasının ardından GB News televizyon kanalında sunuculuk kariyerine başladı.

Trump'ın müttfeki

Farage, göçmen karşıtı politikaları ile Trump'a benzer bir çizgide bulunuyor. Farage söylemleri nedeniyle "ırkçılıkla" da suçlanıyor.

Nigel Farage, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinin kazananı Trump'la görüşen ilk İngiliz siyasetçi olmuştu. Trump'ın başkan seçilmesinin, İngiltere'nin ABD'yle ticaretini arttırması için "gerçek bir fırsat" olduğunu söylemişti.

Farage ayrıca, Trump'ın seçim mitinglerinde konuşmalar yapmıştı.

Editör: Kıbrısın Sesi