Ünal Üstel, Yükseköğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK), denetim eksikliklerini kabul etti ve çözüm için Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'nden yardım talep ettiklerini açıkladı.

YÖDAK’ın yasal yükümlülüklerini insan kaynağı ve bilişim, teknolojik alt yapı yetersizliği nedeniyle yapamadığını  herkesin gördüğünü ifade eden Üstel , uzun yıllardır yetersizliği giderici adımlar atılmadığını söyledi.

Bilginin en önemli kaynaklarından biri olan üniversitelerimizde, en temel bilgilere ulaşımda sorun olduğunu yaşayarak gördük diyen  Üstel, üniversitelerde  öğrencilerle ilgili doğruluğu tartışılmaz bilgiye ulaşılması gerektiğini belirtti.

Yargı sistemine eksiksiz güvendiklerine işaret eden Üstel, “Onlar işlerini yapacak, biz de sistem kurarak geleceğe sorunsuz ve sağlıklı yürünmesini sağlayacağız.” dedi.  

 Üstel, kötümser, karamsar olmaya hiç gerek olmadığını, Anayasal düzenimizin ve adalet alt yapının, güvenli, yol gösterici olduğunu vurguladı.

 Üstel’in açıklaması şöyle:

“Bir üniversite odaklı görünse de yüksek öğretim dünyamız, meşru olmayan diploma elde edişiyle ilgili gelişmelerden olumsuz etkilenmektedir. Yaşananların kökleri, geçmişi bizim hükümet dönemimizin öncesine, gerilere uzansa da hükümet sorumluluğuyla, birilerini suçlamayı tercih etmiyoruz.

"Hızla büyüyen üniversite dünyamızda denetim yaşamsal önem taşıyor"

KKTC’nin başbakanıyım ve görevim, sorunlar üzerinden politika yapmak değil, sorunların çözümünü sağlamaktır. Yüksek öğretim için lokomotif sektör, denildi ancak, bu lokomotifin yoluna sağlıklı devam etmesi için yapılması gerekenler yıllarca ihmal edildi. Hızla büyüyen üniversite dünyamızda denetim yaşamsal önem taşıyor.

Buna rağmen, uygulamada denetim, ihmalin de gerisinde kaldı. Yüksek Öğretim Planlama, Denetim, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu YÖDAK’ın yasal yükümlülüklerini insan kaynağı ve bilişim, teknolojik alt yapı yetersizliği nedeniyle yapamadığını ilgi duyan herkes gördü. Ancak uzun yıllardır yetersizliği giderici adımlar atılmadı. Bilginin en önemli kaynaklarından biri olan üniversitelerimizde, en temel bilgilere ulaşımda sorun olduğunu yaşayarak gördük. Üniversitelerimizde öğrencilerle ilgili doğruluğu tartışılmaz bilgiye ulaşmamız gerekir.

"Suçlular her kim olursa olsun, yasal süreç kapsamında gereken yapılacaktır"

Yine diplomaları kaynağı olan ders bilgileriyle bilmek koşuldur. Başbakan olarak, hızla sonuç alıcı adımların atılması, hareket halinde olunması için bakan arkadaşlarım ve bürokratlarımızla çalışıyoruz. Gün konuşma değil, kalıcı, sistem özellikli çare üretme günüdür. Suçlular her kim olursa olsun, yasal süreç kapsamında gereken yapılacaktır. Kişilerin hataları, kurumsal yapılarımıza mal edilemez. Kişiler nedeniyle kurumsal yapılarımız yıpratılamaz. Polis örgütümüze olan güven, kişisel hatalardan dolayı sarsılamaz. Yargı sistemimize eksiksiz güveniyoruz.

"YÖK’ten teknik destek talep ettik"

Onlar işlerini yapacak, biz de sistem kurarak geleceğe sorunsuz ve sağlıklı yürünmesini sağlayacağız. Bu çerçevede ilk etapta, olanak yetersizliği olan YÖDAK’a diplomaları inceleme ve takip için Anavatan Türkiye’nin en önemli kurumsal yapılarından olan Yükseköğretim Kurulu YÖK’ten teknik destek talep ettik.

Konularımıza her zaman, çözüm üretme yönünde ilgi gösteren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın duyarlılığı sonucu talebimiz, gecikmesiz olumlu karşılanmıştır.

"Yaklaşık bir ay sonra üniversitelerimiz verileri eksiksiz, denetlenebilir içerikle sisteme kaydedecektir"

Hızlı bir şekilde YÖK’ün teknik desteğiyle, KKTC’de gerekli alt yapı kurulacak. Yaklaşık bir ay sonra üniversitelerimiz, beş yıl geriden günümüze kadar tüm diploma verilerini, eksiksiz, denetlenebilir içerikle sisteme kaydedecektir. Devamında kademeli olarak daha gerilere yönelik diploma bilgileri ortak sisteme konulacaktır. Kötümser, karamsar olmaya hiç gerek yoktur. Anayasal düzenimiz ve adalet alt yapımız, güvenilirdir, yol göstericidir.”