Volt Parti basın bürosundan yapılan açıklamada, göçün, sloganlara ve oy uğruna yapılan partizan çatışmalara indirgenemeyecek kadar karmaşık ve çok yönlü bir konu olduğu aktarıldı.

Açıklamada, 'resmi olarak Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin ağzından çıkan ve vatandaşları kışkırtmayı amaçlayan göçmenlere yönelik "işgal" kelimesi, bir tekne dolusu sivil değil de silahlı askerlerle savaşırken hayatını kaybetmiş insanlarımızın anılarını aşağılıyor ve toplumda öfkeye sebep oluyor.' denildi.

Son bir haftada 15 yangın meydana geldi Son bir haftada 15 yangın meydana geldi

Yapılan açıklama şöyle:

'Volt'un göç konusundaki tutumu çok nettir. Sığınmacıların güvenli geçişi için kurumsallaşmış prosedürlerin ve insani koridorların oluşturulmasını ve Avrupa göç ve sığınma politikasının radikal bir şekilde elden geçirilmesini önermekteyiz. Dublin Düzenlemesinin tamamen revize edilmesi ve Kıbrıs'ı doğrudan etkileyen Avrupa Birliği topraklarına giriş noktası olan ülkelere geri gönderim pratiğine son verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kıbrıs gibi Avrupa'nın giriş noktası olan üye ülkeleri yalnız bırakmayacak şekilde, mülteci veya göçmen akışlarına ilişkin olarak üye ülkeler arasında yeni bir dayanışma ve paylaşım sistemine ihtiyaç vardır. 

Volt, ortak bir Avrupa iltica sistemini masaya koyuyor. Avrupa genelini ilgilendiren bu konu ancak tüm Avrupa ülkelerinin işbirliğiyle çözülebilir.'