Kıbrıs  Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, dün akşamı Cumhurbaşkanlığı Sarayında yaptığı açıklamada, Kıbrıs halkının siyasî iradesine sahip çıktığını kaydederek herkesin halkın gönderdiği mesajları doğru okuması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Christodoulides, halkın kararına saygı duyduklarını söyledi.

CHRİSTODOULİDES, SEÇMENLERDEN YETKİ ALAN ADAYLARI KUTLADI

Seçimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Christodoulides, bu çok zorlu seçim sürecinin kusursuz bir şekilde organize edilmesine ve yürütülmesine katkıda bulunanlara devlet adına teşekkür etti. Christodoulides, seçmenlerden yetki alan adayları kutladı.

Cumhurbaşkanı, hükûmetin ve kendisinin "vatandaşın günlük yaşamını iyileştirmeyi ve ülkemizi güçlendirmeyi ve daha da geliştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan her eylem, girişim ve faaliyetin destekçisi" olacağına dair güvence vererek şunları ifade etti: "Altı Kıbrıslı AP üyesi daha güçlü, daha etkin, daha rekabetçi ve stratejik açıdan daha özerk bir Avrupa için yetki aldılar. İşgali sona erdirme ve vatanımızı yeniden birleştirme yönündeki çabalarımızı güçlendiren bir Avrupa ile iş birliği içinde, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak, Avrupa vatandaşlarını ilgilendiren konularda Avrupa Parlamentosu'nda anlamlı bir ses ve etkin bir rol üstlenerek yaratıcı bir ortak olmaktan gurur duyulmasını sağlamak için her türlü çabayı göstereceklerinden eminim."

 CHRİSTODOULİDES SEÇİLEN YEREL İDARE TEMSİLCİLERİNE BAŞARILAR DİLEDİ

Seçilen yerel idare temsilcilerine de başarılar dileyen Christodoulides onları "yerel yönetimleri geliştirmek için harcadığımız büyük çabanın değerli ortakları olarak gördüğünü" ifade etti. Kaza Yerel Yönetim Konseylerinin ilk Başkanları, yeni Belediye Başkanları ve Başkan Yardımcıları, Belediye ve Aza Meclisleri Üyeleri, Muhtarlar ve Okul Kurulları üyelerinin yeni yerel yönetim modeli altında vatandaşlara hizmet etme ayrıcalığına sahip olacaklarını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, "1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan yerel yönetim reformu, güçlü bir şekilde desteklediğimiz büyük bir değişimdir. Ortak çaba ve iş birliği ile bu büyüklükteki bir reformun getirdiği zorlukların üstesinden geleceğimizden hiç şüphem yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Christodoulides, seçimlerin sona erdiğini belirterek, hükûmetin tüm siyasî güçlerle ve seçilmiş yerel yönetim liderleriyle her düzeyde iş birliği içinde olması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, şahsen kendisinin ve hükûmetin gerekenleri yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

 ÜLKE İÇİNDE AZAMÎ BİRLİĞİ SAĞLAMAK ADINA MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİN YAPILACAK

Cumhurbaşkanı, "Yalnızca halkımızın samimî çıkarlarını gözeterek, yüksek sorumluluk bilinciyle ve her gün değişen bir Kıbrıs'ta, geleceğin ülkemiz için daha parlak olacağına dair derin bir inançla ülke içinde azamî birliği sağlamak adına mümkün olan her şeyin" yapılacağına dair güvence verdi. 

 SANDIKLARA GÖNDERİLEN  MESAJLAR DOĞRU OKUNMALI

Fidias Panayiotou’nun sürpriz bir şekilde Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilmesine ilişkin olarak Cumhurbaşkanı, seçimlerin sonucuna saygı duyduğunu belirterek, Kıbrıs halkının siyasî iradesine sahip çıktığına dikkat çekerek herkesin sandıkların gönderdiği mesajları doğru okuması gerektiğini belirtti.

 Cumhurbaşkanı, "Her gün toplum ile beraberim, dolayısıyla toplumun bize gönderdiği her mesajı, şu anda ülkenin kamusal yaşamında yer alan hepimiz dikkate almalıyız" dedi.

 “BİR SONRAKİ SEÇİMLERDE KATILIMI ARTIRMAK İÇİN ÇÖZÜMLER ÜRETECEĞİZ”

Çifte seçimlerin çekimser oyları azaltmada etkili olmadığına yönelik bir yoruma yanıt veren Cumhurbaşkanı Christodoulides, her iki seçime de daha yüksek katılım sağlanmasının arzu edilen bir durum olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, bir sonraki seçimlerde katılımı artırmak için en iyi çözümlerin yürütme organı tarafından yasama organı ile iş birliği içinde inceleneceğini de sözlerine ekledi.

KHA/Fotoğraf: Stavros Ioannides

DAÜ’de  seminer gerçekleştirildi DAÜ’de seminer gerçekleştirildi

  

Editör: Kıbrısın Sesi