Holguin'in mektubunda yer alan nörobilim içgörülerine dikkat çeken Mertkan Hamit, mektubun Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik önemli mesajlar içerdiğini belirtti.

Hamit’e göre Holguin’in mektubunda en dikkat çeken bölüm şöyleydi:

"Nörobilimdeki önemli içgörüler, Kıbrıs'ta gözlemlediğim bazı davranışlara ilişkin anlayışımı genişletti. Bu içgörüler beynin gerçekliği, geçmiş inançlar ve yeni deneyimleri birleştirerek algıladığını öne sürüyor. Çocukluk döneminde oluşan, miras alınan ve pekiştirilen bu inançlar, yeni bilgileri özümseme yeteneğini kaybeden beyne derinlemesine yerleşiyor. Sonuç olarak, acı dolu bir geçmiş tekrar tekrar öğretildiğinde, insanların değişime açık olması ve daha iyi bir gelecek için umutlu bir alternatife inanması imkansız hale geliyor."

KKTC Alevi Kültür Merkezi pazar günü “Aşure Lokması” düzenliyor KKTC Alevi Kültür Merkezi pazar günü “Aşure Lokması” düzenliyor

Hamit değerlendirmesinin devamında “Holguin, uzayan Kıbrıs sorununu ulus veya etnisite çerçevesinde görmüyor. Coğrafi ve politik olarak izole olan kitlelerin davranışsal çaresizliğini ortaya koyuyor. En azında adanın kuzeyindeki entellektüellerin zaman zaman "marazi toplum" diye tanımladığı halet-i ruhiyemizi ortaya koyuyor. Bunun temel kaynağının da statüko olduğuna işaret ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Holguin'in mektubunun proaktif bir siyaset yapmak isteyenler için güçlü bir zemin ortaya koyuduğunu belirten Hamit, “Kıbrıs sorununun çözümünün ulusal bir mesele olmasından öte bir nedeni olduğuna işaret ediyor. Çünkü Kıbrıs adasındaki insanların ortaklaşmış bir çaresizliği, içinden çıkılmaz durumunun zihinsel olarak kısıtlandığı koşulların bir sonucu olarak görüyor.” dedi.

Hamit paylaşımını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bu durumda, statükonun devamı temel olarak insan olma deneyimini gerçekleştirilmesinin önüne geçen ve herhangi bir siyasi öznenin vazgeçilemez ve sırf insan olmasından kaynaklanan bir hak ihlali olduğu sonucuna varabiliriz.

Bugün yaşayan ve doğacak her bir bireyin özgür düşünen insanlar olabilmesini sınırlandıran bu durumun devamlılığı üzerine oluşturulmuş bir sürer-durum, hangi menfaatten daha değersiz olabilir ki?”

KIBRISIN SESİ HABER MERKEZİ

Editör: Kıbrısın Sesi