Volt Kıbrıs basın açılmasında, Türkçe dilinin Kıbrıslı Türk vatandaşlar  tarafından konuşulan iki resmi dilden biri olduğunu ve mevcut ‘mesleki niteliklerin tanımı’ ile ilgili yasa ve meslek odalarının tüzüklerinin Kıbrıslı Türklerin meslek odalarına kayıtlarını engellediğini belirtti.

“YUNANCA BİLMEYEN KIBRISLI TÜRKLERİN MESLEK ODALARINA ÜYELİK BAŞVURULARI ENGELLENİYOR”

Son bir haftada 15 yangın meydana geldi Son bir haftada 15 yangın meydana geldi

Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki birçok meslek odasının  üyelik için Yunanca dil bilgisini şarttı aradığını vurgulayan volt kıbrıs, bu durumun Yunanca bilmeyen Kıbrıslı Türklerin meslek odalarına üyelik başvurularını engellediğini kaydetti.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ SUNULDU

Volt kıbrıs 25 Nisan 2024'te Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi'nde görüşülmek üzere yasa değişikliği önerisi sunduğunu ve bu önerinin meslek odalarına üyelik başvurularında dil bilgisi yeterliliğinin yalnızca Yunanca değil, anayasa gereği resmi dillerden herhangi birini kapsamasını hedeflediğini ifade etti.

Volt Kıbrıs açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Kıbrıslı Türklerin mesleklerini icra etmek için meslek odalarına üyelik başvurularında karşılaştıkları dil engelini aşmaları amaçlanıyor. Kıbrıslı Türk vatandaşların konuştukları dilden ötürü Kıbrıs Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde zorluk yaşamamaları ve mesleklerini özgürce icra edebilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması için bu yasa değişikliği gerekli görülüyor.”

KİLİM: “TÜM TARAFLARIN BU DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİNE SAHİP ÇIKMALI”

Volt Partisi Genel Sekreteri Hulusi Kilim ise , tüm tarafların bu değişiklik önerisine sahip çıkması gerektiğini belirterek, Volt Kıbrıs olarak insanların günlük hayatlarına etkisi olan bu gibi düzenlemelere öncülük etmeye devam edeceklerini vurguladı.