Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yasa dışı olarak kalan 4.491 kişi sınır dışı edildi Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yasa dışı olarak kalan 4.491 kişi sınır dışı edildi

Von der Leyen mesajında, Kıbrıs'ın her zaman Avrupa tarihinin ve Avrupa medeniyetinin kalbinde yer aldığını ve 20 yıl önce Avrupa Birliği'nin kalbinde yer almayı seçtiğini belirtti. Ayrıca, o zamandan bu yana Kıbrıs'ın AB'ye yaptığı katkılar sayesinde hem AB'nin hem de Kıbrıs'ın daha iyi hâle geldiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı, son 20 yılda Kıbrıs'ın Avrupa, Afrika ve Asya arasında ticaret, finans, enerji, deniz taşımacılığı ve insanî yardım bağlantıları için Avrupa'da bir referans noktası hâline geldiğini belirtti. Ayrıca, Kıbrıs'ın geçen ay Gazze'ye deniz yoluyla insanî yardım koridoru oluşturulmasına öncülük ettiğini vurguladı ve eşsiz coğrafi konumundan en iyi şekilde yararlandığını, böylece Avrupa'yı daha güçlü kıldığını ekledi.

Ayrıca, Avrupa'nın Kıbrıs'ı da güçlendirdiğini belirten Avrupa Komisyonu Başkanı, bu 20 yıl içinde ülkenin Genel Sağlık Sistemi'nin oluşturulmasından, kamu hizmetlerinin modernleştirilmesinden, daha güçlü çevre korumasından ve daha temiz enerjiden yararlandığını söyledi.

Yetkili, "Pandemi ve orman yangınları gibi krizlerle başa çıkmak için kaynaklarımızı birleştirdik. AB'nin geri kalanı da Kıbrıs sorununun çözümünde her zaman yanınızda olacaktır. Birlikte daha iyi ve daha güçlüyüz. Avrupa'ya mutlu yıllar ve uzun ömürler dilerim" diyerek sözlerini tamamladı.

Metsola ise mesajında Kıbrıs'ın 20 yıl önce diğer 9 ülkeyle birlikte Avrupa Birliği'ne katılmasının Avrupa için önemli bir an, dayanışma ve Avrupa Birliği için bir zafer olduğunu söyledi.

Son beş yılda AB'nin kendi değerlerini ve yaşam tarzını savunmak için birleştiğini ve bunu dayanışma içinde yaptığını, tüm vatandaşlarına aşı sağladığını, Ukrayna'ya verdiği destekte kararlı olduğunu ve komşularını birbirine yaklaştırarak kolektif güvenliğini güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

Metsola, Kıbrıs için yıllardır öncelikli olan ve sorumluluk ile dayanışma arasında doğru bir denge kuran tarihi İltica ve Göç Paktı hakkında konuştu. "Korunmaya ihtiyacı olanlara adil davranırken, sığınma hakkı olmayanlara karşı sert olacak ve insan tacirlerini de ciddî şekilde cezalandıracağız" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı, "AB üyesi bir ülkenin şiddet yoluyla bölünmesi sadece Kıbrıs'ı değil, hepimizi ilgilendirir ve bu sorunu birlikte çözmeliyiz. Kıbrıs'ın yeniden birleşmesini desteklemek için sizin yanınızda olacağız" dedi.

Yetkili, "Avrupa'yı daha güçlü bir hâle getirmeye devam etmeliyiz, bu herkesin yararına olacaktır. 9 Haziran'da Kıbrıs'tan altı Avrupa Parlamentosu üyesi bu yönde seçime katılacak. Avrupa'nın önemi büyük ve gelecek yıllarda ve hatta 20 yıl içinde daha da büyük olabilir" diyerek konuşmasını tamamladı.

KHA