Lefkoşa Adli Şubede görevli polis memuru Burçin Korgan mahkemede olguları aktardı. Polis, 6 Mart 2024 tarihinde tutuklanan ve ortaokul mezunu olmasına rağmen öğrenci belgesi alan Zeeshan Shahzad Ali hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Cyprus Massachussetts Center Of Innovation isimli kuruma sahte lise diplomasıyla kayıt olup, belge aldığının belirlendiğini söyledi. Polis, yapılan araştırmada Khayal Muhammad’in The Mardan Model & Collage Mardan isimli sahte lise diploması hazırlayan şahıs olduğunun belirlendiğini açıkladı.

Polis, yapılan soruşturma sonucu Khayal Muhammad’in acente olarak çalıştığını, okula öğrenci götürerek yaptırmış olduğu kayıtlara karşılık ücret aldığını belirlediklerini açıkladı. Polis, elde edilen bulgular ışığında YÖDAK ve polis ekiplerinin 7 Mart günü Cyprus Massachussetts Center Of Innovation isimli kurumu denetlediğini açıkladı.

 Polis, eğitim kurumu içerisinden birçok yabancı uyruklu öğrencilere ait dosya tespit edilerek emare olarak alındığını söyledi. Polis, denetleme sonucu kurumun Millî Eğitim Bakanlığından onaylı olduğunu ancak YÖDAK’a kaydı bulunmadığını belirtti.  Polis, kurumun öğrencilerinin YÖKAS'a (Yüksek Öğrenim Kayıt Sistemi) kayıtlı olduklarını ve bununla da öğrenci muhacereti yaptıklarını, bu şekilde yurt dışından öğrenci getirdiklerini söyledi. Polis, ayrıca kurumun Web sitelerinde yaptıkları yayınlarda okullarında alınan ön lisans ile Arap Emirliklerinde ve İngiltere’de Yüksek Lisans alabilecekleri şeklinde reklam yaptıklarını açıkladı. 

Polis, yine bahse konu eğitim kurumuyla ilgili olarak yapılan soruşturmada tespit edilen makbuz defterinde birçok yazılmış makbuz bulunmasına rağmen kesilmediklerini, sadece 2. Nüshalarının muhasebeye gönderildiğini tespit ettiklerini, olayın mali boyutunun araştırılması gerektiğini açıkladı. Polis, eğitim kurumunda birçok yabancı öğrenciye ait kayıt dosyası bulunduğunu ve bu dosyaların içerisinde bulunan belgelerin ve aktif ve pasif öğrencilerin akıbetlerinin araştırılması gerektiğini söyledi. Polis, zanlılara ait cep telefonlarının, bilgisayarlarının emare alındığını belirtti.

Polis, Şirket Direktörü olan Tolga Atılgan'ın yurt dışında olduğu tesbit edilmiş olup onunla birlikte 8 yabancı uyruklu eğitimci arandığını söyledi. Soruşturmanın yeni başladığını kaydeden polis, 3 gün süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

(Kamalı Haber)Mahkeme Yödak (2)(1)