ADLİ TACİZ VE SANSÜR KONUSUNDA HAREKETE GEÇİLMELİ

Bu tür eylemlerin tüm medya kuruluşları ve gazetecilerin çalışmalarını sürdürebilmeleri açısından oluşturabileceği olumsuz etkiden endişe duyduğunu belirten Irene Khan Khan Kıbrıslı Türk Gazeteci Ali Kişmir’e yönelik adli taciz ve sansür konusunda harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

ERDOĞAN VE TATAR'A BİR İLETİŞİM MEKTUBU GÖNDERİLDİ

Düşünce ve ifade özgürlüğünün geliştirilmesi ve korunması Özel Raportörü Irene Khan, Kıbrıs Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı gazeteci Ali Kişmir'in taciz edilmesi, korkutulması ve sansüre uğramasına ilişkin olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar'a, bir iletişim mektubu gönderdi.

“ KİŞMİR’İN ÇALIŞMALARI SANSÜRE, GÖZDAĞINA VE YASAL TAKİBATA MARUZ KALDI”

Mektupta Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar'a yönelik eleştirileriyle tanınan bir Kıbrıslı Türk gazeteci olan Kişmir'in, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Kıbrıslı Türk yetkililer tarafından defalarca hedef gösterildiği bildirildi. Özel Raportör Khan, Kişmir‘in 2020 yılındaki Kıbrıslı Türk lider seçimleri sırasında, Türkiye’den yetkililer ile Ulusal Birlik Partisi üyeleri arasında yapılan gizli bir toplantıyı ifşa eden ve Türkiye'nin Kıbrıs Türk işlerine müdahalesini eleştiren makalesi sebebiyle çalışmalarının sansüre, gözdağına ve yasal takibata maruz kaldığını gösteren bilgiler edindiklerini belirtti.

10 YILA KADAR HAPİS CEZASI ÖNGÖREN YASAL SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Kişmir'in ruhsal ve fiziksel sağlığı hakkında endişelendiğini belirten Özel Raportör mektubunda, bu olayı takiben Kişmir'in Türkiye'ye girişine izin verilmemesi, Kıbrıs'ın kuzeyindeki "Başsavcılık" tarafından, güvenlik güçlerinin "manevi şahsiyetine hakaret ve iftira" iddiasıyla, 10 yıla kadar hapis cezası öngören yasal suç duyurusunda bulunulması, ve Kişmir’in, Sayın Ersin Tatar hakkındaki eleştirel yazılarının ardından siyasi baskı nedeniyle çalıştığı medya kuruluşundan istifa etmek zorunda bırakılmasına değindi.

“GÜVENLİ BİR ORTAM SAĞLANMALI”

Özel Raportör Irene Khan, Sayın Kişmir'ın maruz kaldığı zulmün, başta düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere uluslararası insan hakları standartlarının açık bir ihlali olduğuna dair ciddi endişelerini dile getirdi. Muhalif seslerin korunmasının ve gazetecilerin sindirilme veya kovuşturma korkusu olmadan faaliyet gösterebilmeleri için güvenli bir ortam sağlanmasının önemini vurguladı.

60 GÜN İÇİNDE YETKİLİLERDEN BİR YANIT TALEP EDİLDİ

Kilim: Hepimiz eşit olmadıkça, toplumsal eşitlikten bahsetmek mümkün değildir Kilim: Hepimiz eşit olmadıkça, toplumsal eşitlikten bahsetmek mümkün değildir

Özel Raportör, mektubunda 60 gün içinde yetkililerden bir yanıt talep ederek, daha fazla ihlalin önlenmesi ve faillerin sorumlu tutulması için geçici tedbirler alınması çağrısında bulundu. 18 Mart 2024’de Türkiye Cumhuriyeti Cenevre Ofisi mektuba cevap vererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancıların girişini reddetme veya izin verme konusunda egemenlik hakkına sahip olduğunu, Ali Kişmir hakkındaki işlemlerin, uluslararası hukuk ve ulusal mevzuat ile uyumlu olduğunu vurguladı.

Bu konu ayrıca İnsan Hakları Konseyi 55. Oturumunda sunulan Kıbrıs’ta İnsan Hakları raporunda da yer aldı.

Önemli not: Yukarıda bahsi geçen resmî belgelere aşağıdaki şu linklerden ulaşabilirsiniz:

 

Özel Raportörün mektubu:

https://spcommreports.ohchr.org/TMResultsBase/DownLoadPublicCommunicationFile?gId=28721    

Mektuba gelen cevap:

https://spcommreports.ohchr.org/TMResultsBase/DownLoadFile?gId=38282