Onca zorluğun, kötülüğün, hak ihlallerinin, umutsuzluğun, kafa karışıklığının, sessizliğin ortasında şu satırları yazmaya başlarken Meksikalı araştırmacı gazeteci Anabel Hernández geliyor aklıma.

Hernández, ifadesinin gücüne sığınarak haksızlıkları ortaya çıkaran, adalet için kendi güvenliğini de riske atarak cesurca araştırmalarını haber yapan, insan hakları ihlallerine ve yolsuzluklara röportajlarında yer veren ödüllü bir gazeteci.

Adaletsizliklerin hiç olmadığı kadar gündeme geldiği şu günlerde, birçoğumuzun özgürlüklerinin yargılandığı zamanlardan geçiyoruz.

Anabel’lerin zamanlarındaki gibi…

İstismar, şiddet, cinayet, yolsuzluk haberlerinden sonra olana ve bitene kayıtsız kalamıyoruz.

Anabel’ler gibi…

Belki daha fazlası ya da azı…

Önemli olan dünden ders çıkartıp bugüne ve geleceğe umutla bakabilmek.

BİZ olabilmek!

***

Sevgili okur,

KIBRISIN SESİ’nin haberlerini okudukça ülkenin bir ucundan diğer ucuna bakabilecek, insanlar arasında dolaşabilecek, yüreklerinin ortasından geçeceksin.

Evrensel gazetecilik etik değerlerini görebilecek, özgür ve bağımsız ifadeyle buluşacaksın. Ülkede hasır altı edilmiş adaletsizliklerden haberdar olacaksın.

Hukukun üstünlüğünü gözeten, hakkını savunan kocaman bir omuz, senin omzunda olacak.

KIBRISIN SESİ seni anlatacak, anbean muhatap olmak zorunda kaldıklarını irdeleyecek.

Zaman zaman rastgele açıp okumak isteyeceksin, başucunda duracak.

Sevgili okur,

KIBRISIN SESİ‘ni yazanlar insanı önemseyen, sosyal ve ekonomik anlamda tüm renkleriyle daha yaşanası bir ülke ile dünyayı isteyenlerden, sanatın büyüsünü seninle buluşturanlardan oluşuyor…

Savaş karşıtı yazılar yazan, barışa ses verenler, insanın özgürleşmesine dert edinenler Kıbrıs’a ses veriyor, söz oluyor..

Duyduğun ses, ifade etmek istediğin söz sana MERHABA diyor.

Umutla, inançla, özgürce.

Fikret Demirağ’ın da dediği gibi;

Bizi acıyla sözlediler, ama
Ey barış, biz senin nikahlınız;
Seninle gireceğiz eninde sonunda
Şarkıların altından geçip
Ve silahlarımızı dışarda bırakıp
Güzel günlerin dünya evine

*Teşekkür

Sevgili dostum Hukukçu Tacan Reynar ile uzun zamandır ilmek ilmek ördüğümüz bu sesi bugün sizlerle umutla buluşturmanın heyecanı içerisindeyiz.

Bu heyecanımızı büyüten birbirinden değerli köşe yazarlarımızın kalemlerinin gücünü KIBRISIN SESİ ile bütünleştirdikleri için çok teşekkür ederiz.

2.01.2024