Solinaları paslı, bir X Ray'yiydi eksik....

Anacığımız bir hediyecik daha yolladı bize. "Yedi bıçak yaralı" Mağusa limanının bir da "Mobil X Ray"i var artık.. Gancelliden girinca sözde "uluslararası  serbest" limana, nere baksañ pislik götürür. Atılı paslı solinalar, senelerinan gullanılmayan konteynerler, leş abbana bir koku, zannedeñ bizim Hasan'cığın boku... Aldanma giresiñ o tuvaletlere da işeyesiñ, yüreğiñ garışır. Senelerinan o feribot gider, gelir Mersin'e, ama işler hep tersine..

Mobil X Ray'imiz yoğumuş Mağusa limanında. Güvenlik zaafı varımış limanın, dedi ahristo hökümetin başı, her tarafı gaçak gaynayan bölünmüş Ada’nın kuzeyinde... Anacığımız yolladı bir x raycik, lüzum açalım genni bando mızıkaynan.. Sultanlarının meşhur lafcığını da unutmadılar.. "İtibardan tasarruf olmaz" dediydi ya, hem gelen misafirciklerini yalasınnar deyi,  hem da "madem bulduk ganimet, biz da yeylim içelim" havasıynan seniñ hem benim cebimden hovardalık etti ahbablarıñ. 

Tam 190 biñ TL'cik izaz- ikram..

Vay guzzum vay...

Solinalar paslı, bir X Ray'yiydi eksik..

Ye da gorgma....

***************

KA KA TC'nin nüfusunu sorduklarında "Galabalık" dediydi, zamanın Baş Ebisdadı.. Daha birkaç ay önce da şimdiki Baş Ebisdad, "bazı rakamlar söylenmez, gizlindir" dediydi..

Sen gak Harmancı, öteği gün rakamlarınan dök gizlin rakamları milletin öñüne. "Bizim Belediye sınırları içinde 2017 senesinde 4 milyon 586 biñ 732 ton gullanılan su, 2023 senesine gelindiğinde bu rakam 8 milyon 432 biñ 402'ye yükseldi" dedi. Harmancı, "çok net olarak şeherin nüfusu 6 senede ikiye gatlandı" yorumunu yaptı.

Bir sene da geçdi bu verilerin üsdünden. Gaçağı guçağı, asgeri öğrencisi, bir da bir avuç galan bizi da topla çıkart, bulacañ nüfusu.. 

Zaten kimsenin umurunda değil ama, yazmış olayım...

***************

4 Temmuz'da İngiltere'de seçimler var. Dünyanın her tarafında politikacılar aynıdır. Oy için satmayacakları şey yoktur. Elbette elde avuçta kalmış, üç beş dürüst politikacıyı tenzih ediyorum. Bizimkiler "işte o benim" diyeceklerdir elbet.

Neyse. Biz dönelim İngiltere seçimlerine ve onların dünya tarihi boyunca kendilerini "dürüstlükle" 

(!@?) ispat etmiş politikacılarına.. 

İngiltere'de Chingford ve Woodford Green bölgelerinde oldukça yoğun bir Kıbrıslı Türk seçmenin yaşadığı biliniyor. İşte bu bölgelerden sorumlu, iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Ian Duncan Smith, bizim soytarıların da çaldığı cıbbana eşliğinde kampanya başlatmış ve parlementoya (güya) baskı yapıyormuş. Hiç oy kaygısı olmadan, sadece ve sadece bölgesindeki seçmenleri ve onların Kıbrıs’a geliş gidişlerinde yaşadıkları sıkıntılara çare bulmayı düşünerek Ercan'a direk uçuşların kısıtlamalarının kaldırılması için medyayı çokça kullanarak demeçler veriyormuş. Direkt uçuşları bu kadar desteklediği için de Baş Maşa, "Ian Duncan Smith'i gelecek genel seçimlerde mutlaka destekleyin ve "yeniden" seçilmesini sağlayın" diye orada yaşayan Kıbrıslı Türklere çağrıda bulunmuş. 

Tamamıyla (£, €, $) duygusal tabii.

***************

Dianellos Siğara Fabrikası'nda fazla mesaiden bunalan 50 kişilik kadro, 1 Ekim'e kadar tatile çıktı.

Çok yoruldu manamucuklar.. Diğnensinner da gene...

Ama haklarını da yemeylim. Bazı komiteler çalışmalarına devam edecekmiş. 

Devam edecek komitelerde da çok mühim yasa tasarıları var.

"TC ile KA KA TC hükümetleri arasında Akıllı Ulaşım Sistemleri projesine yönelik Uygulama Protokolü (Onay) Yasa Tasarısı", "KA KA TC ve TC arasında Yapı İşleri alanında Mutabakat Zaptı (Onay) Yasa Tasarısı", "Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı" ve bu çok önemli, "Madalya ve Nişanlar (Değişiklik) Yasa Tasarısı". 

Bu arada bizimkiler tatilde göt çatladırkân, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, oy çokluğuyla Varosha yani Maraş'ın "BM kararları temelinde 'meşru sahiplerine iade edilmesi'ni isteyen bir karar taslağı"nı kabul etti. 

Siğara sarmak ve birbirlerine garşılıklı topcuk atmaynan vakıt geçiren 50 dane personelin zaten böyle şeyler umurunda olmaz. Sultandan icazet alıp "Egemenlik" taslayan ve birkaç yıl önce "aha açdık" diye böbürlenerek birkaç sokağa asfalt döküp acıların turizmini yapmaya çalışan böyüükk hökümetin holloları da siñdi, galdı.

Eh..!! Bu sıcaklarda güneşin alnında eşşek gibi çalıştırılan, ezilen yabancı işçilere da mevcut asgari ücretin yüzde 30'u altında ücret verilmesi fikriynan hazırlanan yasayı da geçirmek galdı yalnız.

Memurcuklarımızın keyfi yerinde.. Deniz, kum, kebab, vur patlasın, çal oynasın..

Eskiden Türkiya'da "Yalova Kaymakamı" varıdı. Bunda da ezilen üretici, köylü ve özel sektör var.

Kim n'apsın Yalova Kaymakamını....

Üreticiyi sıfırlamak için, portakalı ağacın dibinde çürütenner, Omorfo'da "güzel bir vatan toprağı" masalıynan olmayan Portakalın Festivalini düzenner, cebinde parası olannar da üreticiye söver gibi, yer içer, eylenir.. Vatan, millet, Sakarya önemli tabii. Dianellosun Müdürü portakalınan propagandayı garışdırıp, festivalin açılışında "Ne mutlu Türk'üm ifadesinin içinde biriz, beraberiz var" demiş. Gaybeddi artık pusulayı. Ama gene bizim seçmenimiz seçer genneri..

Onun içindir ki hayır etmeyik...

Yusuf Nidai

29 Haziran 2024

[email protected]

Solina: Su borusu

Gancelli: Bahçe kapısı

Leş abbana: Çok pis, çok kirli

Yürek garışması: Mide bulantısı

Ahristo: Gevşemiş, verimsiz,kullanılamaz duruma gelmiş şey

Göt çatlatmak : Hiçbir şeyin umurunda olmadan, el ense yatmak