Herkese merhabalar,

Son zamanlarda günümüz ilişkilerini zora sokan şeyler nelerdir diye düşünüyorum. Kendimce birçok cevap buldum. Bunlardan bazıları iletişim kopukluğu, haklı çıkma çabası, daha çok olumsuz durumlara odaklanmak vb. gibi cevaplar. Bu cevaplar arasında bulduğum bir cevap en çok üzerinde düşündüğüm cevap oldu. O da “Anlaşılamamak”.


Hayatımızda ilişki içerisinde olduğumuz insanlar tarafından anlaşılabilmek bize kendimizi çok iyi hissettirir. Anlaşılamadığımızı düşünmek ise tam tersi olarak kötü hissettirir.


Anlaşıldığımızı düşünmenin verdiği rahatlığı belki hepimiz zaman zaman yaşamışızdır ama çoğu zaman yaşayamadığımızı gözlemliyoruz. Çünkü gerçekten dinlemiyoruz. Hepimiz anlamak için değil cevap vermek için dinliyoruz. Bu yüzden karşımızdaki insan anlaşılamadığını düşünüyor ve hissediyor. Biz kendimizce karşımızdaki kişiye destek olduğumuzu düşünsekte ne yazık ki karşımızdaki insan anlaşılamadığını hissettiği için rahatlayamıyor.


Bazen bir insanı anladığımızı hissettirebilmek için onu sadece dinlemek, herhangi bir tavsiyede bulunmamak, göz teması kurmak, gerekirse sarılmak gibi eylemlerde bulunmalıyız. Bunları başarabildiğimizde karşımızdaki insana anlaşıldığını hissettirebiliriz. Bunlar çok basit bir şekilde yapabileceğimiz eylemlerdir ama biz bunları yapamıyoruz.


Nereden öğrendik bilmiyorum ama hepimiz tavsiye vermek için kurulmuş saatler gibiyiz. Birisi bize derdini anlattığı zaman “Takıldığın şeye bak bende daha beteri var” gibi cümleler ile başlayıp “Boş ver üzülmeye değmez” cümlesi ile bitiriyoruz. Burada herhangi bir kötü niyetin olmadığının farkındayım ancak ne yazık ki bu şekilde yaklaşarak hiçbir insanı anlayamıyoruz (problem olarak dile getirilen bazı şımarıklıklar bu kategoriye dahil değildir). Esas olan karşımızdaki insanı etkin bir şekilde dinleyebilmek ve onun hissettiğini anlamlandırabilmektir. İşte insan tam olarak o zaman anlaşıldığını hissedecektir.


Bu durum arkadaşlık, romantik, aile vb. tüm ilişkiler için geçerlidir. İnsan yıllarca ilişkilerini sürdürebilir ama günün sonunda anlaşılamadığını hissettiğinde ilişki içerisinde olduğu insanla bağları zayıflayabilir. Ve günün sonunda ilişkiler sonlanabilir. Yani anlaşıldığımızı hissettiğimiz ilişkiler içerisinde olmak bağlarımızı güçlendirir. İnsanlar ile bağ içerisinde olduğumuz zaman ise psikolojik sağlığımız olumlu etkilenir. Bu yüzden üzerinde durulması gereken çok önemli bir konudur.


Bizler bağ kurmaya ihtiyacı olan varlıklar olduğumuz için bu konuda önce kendimizi geliştirmeli sonra çevremize dokunmalıyız. İşte o zaman insan ilişkilerimiz daha sağlıklı ilerleyecektir.


Anlayabilmek ve anlaşılabilmek ümidiyle…


Okuduğunuz için teşekkür ederim.


Hoş çakalın, sağlıcakla kalın…


Psk. Sevdenur Yıldırım