EŞİNİZİN SEVGİ DİLİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Herkese merhabalar, 

Bugün sizlere “Beş Sevgi Dili” kitabından yola çıkarak bilmediğimiz ama öğrenmek zorunda olduğumuz sevgi dillerinden bahsedeceğim. Romantik ilişkilerin ilk başlarında yani flört dönemlerinde çiftlerin birbirlerine olan yoğun sevgi ve aşklarına şahit oluruz. Hatta toplum içerisinde “Bunlar cicim ayları” cümlesini çok duyarız. Evlilik hayatında bu sevgi göstergelerinin yok olması bu cümleyi destekler niteliktedir. Bu noktada “Evlilik aşkı öldürür mü, evlendikten sonra sevgi biter mi?” sorularını gündeme getirebiliriz. Bu kitabı okuduktan sonra bu soruya çok net bir şekilde “Hayır” cevabını verebiliriz. 

Evlilik hayatında flört döneminde olan durumların yok olmasını partnerimizin sevgi dilini bilmememize bağlayabiliriz. Sevgi dili dediğimiz şey nedir? Sevgi dili; karşımızdaki insana değerli olduğunu, sevildiğini, ona iyi ki varsın mesajını verebilmektir aslında. Bizim sevgi anlayışımız sürekli romantik olmak durumu ile karıştırılmaktadır. Bir eşin sürekli romantiklik peşinde olması partnerine sevildiğini hissettirmeyebilir. İşte tam bu noktada sevgi dillerini bilmeye ihtiyacımız vardır. Dr. Chapman kitabında 5 tane sevgi dilini ele almaktadır. Bunlar;

1.Onaylayıcı İfadeler: Evli bir çift düşünün ve çiftlerden bir tanesinin “Eşim yaptığım hiçbir şeyi iyi bulmuyor, onaylamıyor ve beni desteklemiyor” dediğine şahit olun. Böyle bir bireyin neye ihtiyacı olduğunu düşünmeye gerek yoktur. Aslında ihtiyacını açıkça belli etmektedir. Bu birey onaylanma cümleleri karşısında sevildiğini hissetmektedir. Yani bu kişinin sevgi dili budur. Böyle bir bireyin partnerinin “Ben sürekli bu şekilde konuşamam” dediğini varsayalım. Bu dediğim belki hoşunuza gitmeyecek ama demek zorundasınız. Emin olun eşinizi eleştirmekten daha kolay olacaktır. 

2.Kaliteli Zaman: Bir diğer evliliğin içerisinde partnerlerden birinin sürekli eşinin başka uğraşları olduğundan şikâyet ettiğini varsayalım. Aslında bu bireyin eşiyle kısa bir sürede olsa kaliteli vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Gün içerişinde eşinize 10-15 dk ayırsanız bir süre sonra eşinizin bu konuda şikâyet etmediğini kolaylıkla göreceksiniz. Sizin eşinizin sevgi dili kaliteli zaman geçirmektir. 

3.Hediye Alma: Bu sevgi dili sevgi dilleri içerisinde öğrenilmesi ve yapılması en kolay olanıdır. Flört döneminde hediye alıp verme durumlarına çokça şahit oluruz. Bireylerden birisinin bu sevgi diline sahip olması partnerinin evleneceği kişi olacağı düşüncesini destekler niteliktedir. Evlendikten sonra bu hediye alma durumlarının azalması kişinin kafasını karıştırmakta ve sevilmediğini düşündürmektedir. Oysa bireyin sevgi dili hediye almadır. Birey eşi tarafından hediye alırsa sevildiğini ve değer gördüğünü hissedecektir. Sadece para ile alınan hediyeler olarak düşünmemeliyiz. Eğer hediye alma sevgi diline sahip bir eşiniz varsa bir kâğıda “Seni seviyorum” yazıp uzatmanız bile onu mutlu edecektir. 

4.Hizmet Eylemleri: Bu sevgi diline sahip olan bireylerin istediği şey ise ev içerisinde yapılacak işlere destek olunmasıdır. Kadın veya erkek fark etmeksizin kendileri için bir şeyler yapıldığını gören bireyler sevildiğini hissedebilir. Örneğin erkeğin işten eve geldiğinde yemeği hazır görmesi erkek için bir sevgi belirtisidir. Tabi sevgi dili hizmet eylemleri ise. 

5.Fiziksel Temas: Bazı bireyler fiziksel temas yolu ile sevildiğini hisseder. Örneğin el ele tutuşmak, sarılmak, masaj yapılması, saçının okşaması vb. durumlar kişilere sevildiğini hissettirmektedir. 

Bahsettiğimiz tüm sevgi dillerini daha detaylı ele almak mümkündür. Detaylarını öğrenebilmek ve hayatınıza uygulayabilmek adına “Dr. Chapman” tarafından yazılan “Beş Sevgi Dili” kitabını okumalı ve okutmalısınız. Yazar kitabın sonunda “Elimde olsa tüm evli ve evlenecek olan çiftlere bu kitabı verir okumalarını sağlardım” diyor. Sanırım ben de aynısını yapmak isterdim. Bunu yapmam mümkün değil belki ama okunması gerektiğini şiddetle tavsiye edebilirim. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hoş çakalın, sağlıcakla kalın…

Psikolog Sevdenur Yıldırım

Kaynak: Beş Sevgi Dili